Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden uyum sorunu olan ve olmayan çocukların anne tutumlarının incelenmesi
Assessment of parental attitudes of preschool children suffering / not suffering compliance problem
- Tez No: 429392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırma okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden uyum sorunu olan ve olmayan çocukların anne tutumlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda uyum sorunu olan ve olmayan çocukların anne tutumları arasında farklılık olup olmadığına, uyum sorunu olan ve olmayan çocukların anne tutumlarının çocukların bazı özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğine ve uyum sorunu olan ve olmayan çocukların anne tutumlarının ailenin bazı özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğine bakılmıştır. Araştırma tarama (survey) modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara'nın merkez ilçelerinden Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 15 okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 352 çocuk ve anneleri oluşturmuştur. Araştırmada verilerin toplanması amacı ile“Demografik Bilgi Toplama Formu”,“Uyum Sorununu Belirleme Formu”ve“Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ)”kullanılmıştır. Çocukların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla frekans ve yüzde analizi yapılmıştır. Ebeveyn Tutum Ölçeğinin güvenirliği için her bir faktöre ilişkin ve ölçeğin geneline ilişkin olarak belirlenen maddelerin Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayılarına bakılmıştır. Çocukların Ebeveyn Tutum Ölçeğinden aldıkları puanların değişkenlere göre farklılık yaratıp yaratmadığı t Testi ve ANOVA ile sınanmıştır. Ayrıca tüm bulgularda betimsel istatistiğe yer verilmiştir. Araştırmaya alınan çocukların uyum sorunu var olma durumları; anne ve öğretmene göre uyum sorunu olması, yalnızca anneye göre uyum sorunu olması, yalnızca öğretmene göre uyum sorunu olması, anne ve öğretmene göre uyum sorunu olmaması şeklinde sınıflandırılmıştır. Araştırmaya alınan uyum sorunu olan çocukların uyum sorunu türlerine göre dağılımı annelerden ve öğretmenlerden alınan cevaplara göre değerlendirildiğinde; annelerin en fazla inatçılık ve kıskançlık sorunlarıyla karşılaştıkları; öğretmenlerin ise en fazla inatçılık ve içe kapanıklık sorunlarıyla karşılaştıkları belirlenmiştir. Uyum sorunu olan çocukların anne tutumları demokratik boyutta, çocukların okul öncesi eğitime devam etme süresine göre farklılık göstermiştir. Otoriter boyutta cinsiyete, kardeş sayısına, anne ve baba öğrenim düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Aşırı koruyucu boyutta, okul öncesi eğitime devam etme süresine, anne ve baba öğrenim düzeyine göre farklılık göstermiştir. Uyum sorunu olan çocukların anne tutumları izin verici boyutta, araştırmanın değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemiştir. Uyum sorunu olmayan çocukların anne tutumları ise demokratik boyutta, doğum sırasına göre; otoriter boyutta, çocuğun cinsiyetine ve yaşına göre farklılık göstermiştir. Aşırı koruyucu boyutta, okul öncesi eğitime devam etme süresine, anne ve baba öğrenim düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. İzin verici boyutta ise çocuğun yaşına ve baba öğrenim düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The research has been conducted to assess parental attitudes of preschool children suffering / not suffering compliance problem. It has been researched line with this purpose that whether differences exist between parental attitudes of children suffering / not suffering compliance problem and these attitudes vary depending on certain characteristics of the children and families. The research is a descriptive study conducted by survey model. The working group of the research consists of 352 children attending preschool institutions of District National Institution Directorate of Çankaya, a central district of Ankara as well as mothers of these children. The ''Demographic Data Collection Survey'', ''Survey for Identification of Compliance Problem'' and ''Parental Attitude Scale (PAS)'' have been used in the research to collect data. Frequency and percentage analyses have been carried out to determine demographic characteristics of the children. Cronbach Alpha internal coefficients of consistence of each factor and scale have been evaluated to ensure reliability of the Parental Attitude Scale. Whether scores of children in the Parental Attitude Scale create differences has been tested by t Test and ANOVA. In addition, descriptive statistics have been included for all findings. Compliance problem status of the researched children has been classified as existence of problem with regard to mother and teacher, only mother and only teacher as well as nonexistence of the compliance problem with regard to mother and teacher. If we assess distribution of researched children with compliance problem by type of these problems according to responses of the mothers and teachers, we find out that the mothers mostly encounter stubbornness and jealousy problems and teachers mostly face stubbornness and shyness problems. The attitude of children – who have compliance problem – to the mother has differed in democratic aspect according to the period when children continue preschool education. In authoritative aspect, it has been found significant statistically according to gender, number of siblings and parents' educational level. In overprotective aspect, it has showed differed according to the period of continuing preschool education and parents' educational level. The attitude of children – who have compliance problem – to the mother hasn't showed statistically significant difference in permissive aspect according to the variables of research. The attitude of children – who don't have compliance problem – to the mother has showed difference according to the order of birth in democratic aspect and according to gender and age of child in authoritative aspect. In overprotective aspect, statistically significant difference has been found according to the period of continuing preschool education and parents' educational level. In permissive aspect, it has showed statistically significant difference according to child's age and father's educational level.