Mesleki ortaöğretimde temel fotoğraf dersinde karşılaşılan sorun ve çözüm önerilerinin öğrenci ve öğretmen görüşleri açısından değerlendirilmesi: Ankara ili örneği
The evaluation of possible problems and solutions faced in the course of basic photograpyh lesson at vocational high schools through the views of teachers and student: Ankara province sample
  1. Tez No: 429403
  2. Yazar: AYHAN KUTLUCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAFİYE ÖZLEM ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada Ankara ilinde faaliyet gösteren, Mesleki ortaöğretim kurumlarında okutulan Temel Fotoğraf Dersinin öğretim sürecinde karşılaşılan sorun ve çözüm önerilerinin öğrenci ve öğretmen görüşleri açısından değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaca ulaşmak için Ankara ilinde faaliyet gösteren, random“tesadüfü”yöntemle seçilen 10 mesleki ortaöğretim kurumu ve bu kurumlarda Temel Fotoğraf Dersi alarak bir üst sınıfa geçmiş öğrenciler ile derse giren öğretmenler örneklem olarak belirlenmiştir. Araştırmanın amacına yönelik uzman görüşleri de alınarak araştırmacı tarafından hazırlanan Temel Fotoğraf Dersinin öğretim sürecinde karşılaşılan sorun ve çözüm önerilerini ölçmeye yönelik 5'li likert tipi derecelendirilmiş, 29 maddeden ve iki bölümden oluşan öğrenci anketi ile 26 maddeden ve iki bölümden oluşan öğretmen anketi 377 öğrenci ve 50 öğretmene uygulanmış, toplanan veriler SPSS programı yardımıyla analiz edilmiştir. Her bir anket sorusu için frekans ve yüzde değerleri hesaplanmıştır. Karşılaştırmalar için ilişkisiz ölçümler için t testi uygulanarak sonuçlar tablolaştırılmıştır. Bu göstergeler doğrultusunda Temel Fotoğraf dersinin öğrenim sürecinde karşılaşılan sorunlar, öğrenci ve öğretmen görüşleri ile tespit edilmiştir. Bu tespitler ışığında; Öğrencilerin Temel Fotoğraf Dersinde öğrendikleri teorik bilgilerin daha kalıcı olması için, ders içinde uygulama çalışmalarına daha çok önem verilerek, daha fazla süre ayrılmalıdır. Temel fotoğraf dersi ile ilgili fiziki ortam, araç-gereç ve kaynak sıkıntısı yaşanmaktadır. Temel Fotoğraf dersinde kullanılan araç-gereç ders müfredatının sektörün ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak yeniden revize edilmesi gerekmektedir. Temel fotoğraf dersinin öğretim süresi yeterlidir. Ancak mesleki ortaöğretim kurumları müfredatına üst sınıflarda bu dersi destekler nitelikte fotoğraf dersleri konulmalıdır. Araştırmanın sonuç bölümünde ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the problems and possible solutions of Basic Photograph Lesson which is taught at vocational high schools, via the views of teachers and students of vocational high schools in Ankara province. In order for this aim, students who had basic photography lesson and teachers of this lesson were selected with“ramdom sampling”from 10 vocational high schools. Regarding the purpose of the study, a Likert-5 scale consisting of 29 items and two parts for students and 26 items and two parts for teachers prepared by the researcher with the support of field experts was conducted to 377 students and 50 teachers consecutively. The data obtained was analyzed via SPSS program. Frequency and percentage values were calculated for each survey question. For comparison, unrelated mesaurements- t-test were used and the results were put into tables. In accordance with these results, problems encountered during the learning of the Basic Photography Lesson, teachers and students' views were determined. In the light of these results; It was found out that thanks to the teaching practice course, the students improved their knowledge of teaching profession, how student-parent interaction should occur, and noticed their shortcomings about the profession thanks to the activities in the course. Based on the results of the study, it is recommended that studies on exam preparation and evaluation techniques be focused on more by both practice-teachers and practice-instructors, various practices be made to get students to like teaching profession, and organizations that will help increase the time allocated for teacher-trainees to practice.