Kliniğimizde 2014-2015 yılları arasında doğum yapmış olan preeklampsi vakalarının retrospektif değerlendirilmesi ve mpv değerinin preeklampsiyi öngörmedeki yeri
Retrospective of who gave birth with preeclampsia cases evaluation in our clinic between year 2014 and 2015 ;and evalution of mpv values on prediction of preeclampsia
  1. Tez No: 429409
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GEDİKBAŞI, DR. ALİ EKİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
AMAÇ Perinatoloji alanında çalışan hekimlerin amacı anne ve bebeğin morbidite ve mortalite hızını en aza indirmektir. Bizimki gibi gelişmekte olan ülkeler araştırıldığında; maternal morbidite ve mortalitenin en sık nedeni, gebelikte görülen hipertansiyon olarak bildirilmektedir. Bu çalışmada maternal ve fetal mortalite ve morbiditenin çok önemli bir nedeni olan preeklampsinin tahmini ve ciddiyetinde MPV'nin etkinliğini araştırmayı amaçlamaktayız. MATERYAL METOT Prospektif, kontrollü bir çalışma olarak, OCAK 2014-ARALIK 2015 tarihleri arasında İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Perinatoloji Bilim Dalı'nın servisine Preeklampsi ön tanısıyla yatışı verilen hastalarda randomize olarak aşağıda belirtilen kriterleri taşıyan gebeler arasından seçilen 132 gebe ve gebe polikliniklerine aynı zaman diliminde başvuran 177 gebe aşağıda belirtilen özelliklere sahip gebelerin MPV(ortalama trombosit hacmi) değerlerinin preeklampsi tahmini ve şiddeti arasındaki korelasyonu dosyalarının etik kurul onayı da alınarak retrospektif olarak incelenmesi ile gerçekleştirilmiştir. BULGULAR Preeklampsi grubunun antepartum MPV ortalamaları ve ilk trimester-antepartum MPV değerlerindeki değişim yüzdesi kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,0001). Ancak her iki grupta da ilk trimester MPV değerlerinde anlamlı fark bulunamamıştır. Erken başlangıçlı ve geç başlangıçlı preeklampsi gruplarının ilk trimester ve antepartum MPV ve ilk trimester–antepartum MPV değişim yüzde ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0,05). Erken Başlangıçlı ve geç başlangıçlı grubunun antepartum MPV ortalamaları ilk trimester MPV ortalamalarından istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. (p=0,0001). 8 Hafif preeklampsi ve ağır preeklampsi gruplarının ilk trimester ve antepartum MPV ortalamaları ve ilk trimester-antepartum MPV değişim yüzde ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0,05). Hafif preeklampsi ve ağır preeklampsi gruplarının antepartum MPV ortalamaları ilk trimester MPV ortalamalarından istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,0001). SONUÇ Preeklampsi tahmininde ve şiddetinin anlaşılmasında MPV önemli bir yer tutacağı aşikârdır. Preeklampsinin şiddetini tahmin etmede MPV değerinin önemini belirlemek için çok daha fazla sayıda hastanın incelenmesi ve araştırma yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Preeklampsinin erken tanısında olmasa da tahmininin anlaşılmasında şimdilik daha anlamlı gözükse de; yapılacak çalışmalarla MPV'nin daha da önemli olacağı belli olmaktadır. Hastaların laboratuvar değerlerinin dikkatli ve seri takibinin maternal-fetal morbidite ve mortaliteyi öngörmede en önemli yardımcı olduğu kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE Purpose of the physicians who working in the field of perinatology is minimize maternal and infant morbidity and the mortality rate. In the developing countries like ours; The most common cause of maternal morbidity and mortality has been reported as hypertension in pregnancy. In this study, we aimed seriousness and prediction of preeclampsia which is the major cause of maternal and fetal mortality/morbidity by researching the effectiveness of measeurement of MPV (mean platelet volume). METHOD As a Prospective controlled study, January 2014-December 2015 in Istanbul Kanuni Sultan Suleyman Education and Research Hospital, Obstetrics and Gynecology Department of Perinatology Branch service; among randomized 132 pregnant women who given admission to the preliminary selected preeclampsia with criteria specified below and pregnant outpatients at the same time the applicant 177 pregnant woman whose MPV values of pregnant women with the preeclampsia prediction and ethics committee approval of correlation files between the severity of disease and value was carried out with the on retrospective analysis. RESULTS Antepartum MPV average of preeclampsia group and for the first trimester-antepartum MPV percentage change in the control group values were statistically significantly higher (p=0.0001). However significant difference in the first trimester MPV values in both groups were not found. The first trimester of MPV; antepartum MPV and the first trimester-antepartum mean difference percent of MPV between Early onset and late onset of preeclampsia is statistically significant (p> 0.05) In early onset and late onset of antepartum MPV average of the group was statistically significantly higher than the first trimster MPV average (p = 0.0001). The difference between mild preeclampsia and severe preeclampsia group of first trimester and antepartum average MPV and MPV first trimester antepartum-average percentage change observed no statistically significant difference (p> 0.05). Mild preeclampsia and severe 10 preeclampsia group's antepartum average of MPV were significantly higher than MPV of the first trimester of average (p=0.0001). CONCLUSİON To determine the importance of MPV values in prediction and severity of the preeclampsia is apparent. Many more patients were investigated to determine the significance of MPV values in predicting the severity of preeclampsia and we believe that research needs to be done. Although it seems not in the early diagnosis of preeclampsia but in prediction of the preeclampsia more meaningful, it will be even more important work to be done with the MPV is certain. Series of careful monitoring laboratory values of patients that we have helped predicting the maternal and fetal morbidity and mortality of patients is most important conclusion.