İlk trimesterde tiroid disfonksiyonunun gebelik sonuçları
Thyroid dysfunction in the first trimester of pregnancy results
  1. Tez No: 429415
  2. Yazar: OSMAN SAMET GÜNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GEDİKBAŞI, DR. ALİ EKİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Bu çalışma ilk trimesterde tiroid disfonksiyonu olan gebelerde oluşabilecek perinatal sonuçların sıklığının karşılaştırılması amacıyla yapıldı. METOD: Çalışma grubuna Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Gebe Polikliniği'ne 2012-2015 tarihleri arasında başvuran, gebelik haftası 4 ile 43 hafta arasında değişen 1002 gebe alınmıştır. İlk trimesterde tiroid fonksiyonlarına bakılan gebeler; abortus, erken preterm, geç preterm, toplam preterm, EMR, IUGR, oligohidroamnioz, preeklampsi, GHT, GDM, geç term gebelik, postterm gebelik, doğum şekli, 1.dk apgar skoru, 5.dk apgar skoru, sezaryen endikasyonları, doğum ağırlıkları, yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı ve tiroid disfoksiyonu nedeniyle tedavi alan hastalar dahil edildi. Tüm olgular tiroid disfonksiyonları açısından ( serum TSH, FT4, FT3, düzeyleri ölçülerek) tarandı. BULGULAR: Çalışma grubunda hipotiroidi sıklığı %8,7 subklinik hipotiroidi sıklığı %8,6, hipertiroidi sıklığı %3,6, subklinik hipertiroidi %3,6 olarak tespit edildi. Tiroid hastalığı tespit edilen ve edilmeyen abortus, erken preterm, geç preterm, toplam preterm, IUGR, oligohidroamnioz, preeklampsi, GHT, GDM, geç term gebelik, postterm gebelik, doğum şekli, 1.dk apgar skoru, 5.dk apgar skoru, sezaryen endikasyonları, doğum ağırlıkları, yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı ve tiroid disfoksiyonu nedeniyle tedavi alan hastalar açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Hipotiroidisi olan gebelerde EMR anlamlı olarak yüksek olarak bulundu. Bu farklılık kısıtla hasta sayısından kaynaklandığı düşünüldü. Çalışmamızın tümü göz önüne alındığında; ilk trimesterde ötiroid, hipotiroid, hipertiroid, subklinik hipotiroid ve subklinik hipertiroid olan gebeler arasında gebelik sonuçları arasında anlamlı bir fark bulunamadı. SONUÇ: Endokrin çalışma grupları, tiroid hastalıkları açısından ilk trimesterde rutin tiroidfonksiyon testi yapılmasını önersede, tiroid hastalıklarının tüm gebeleri taramanın gebelik sonuçları açısından olmasa da erken dönemde fetüse nöropsikomotor gelişim açısından olumsuz etkileri ve bu fetusların IQ skorlarının daha düşük olması sebebiyle rutin tarama önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: This study was conducted to compare the incidence of perinatal outcomes in pregnant women with thyroid dysfunction in the first trimester. METHODS: The study group consists of 1002 pregnant women within their 4. to 43. gestational week who were admitted to the Obstetrics and Gynecology Clinic of Kanuni Sultan Suleyman Education and Research Hospital between 2012-2015. Pregnant women who were screened for thyroid function in the first trimester were assessed according to incidences in abortion, premature preterm labor, late preterm labor, total of preterm labor, PPROM, IUGR, oligohydroamnion, preeclampsia, GHT, GDM, late term pregnancy, postterm pregnancy, methods of delivery, 1.min Apgar scores, 5.min Apgar scores, indications for caesarean section, birth weights, need for neonatal intensive care. All patients were screened for thyroid dysfunction by measuring serum TSH, FT4, FT3 levels. RESULTS: In the study group the frequency of hypothyroidism was 8.7%, the frequency of subclinical hypothyroidism was 8.6%, the frequency of hyperthyroidism was 3.6% and the frequency of subclinical hyperthyroidism was 3.6%. There was not a statistically significant difference between pregnant women with or without thyriod disease in terms of abortion, premature preterm labor, late preterm labor, total preterm labor, IUGR, oligohydroamnion, preeclampsia, GHT, GDM, late term pregnancy, postterm pregnancy, modes of delivery, 1.min. Apgar scores, 5.min. Apgar scores, indications for caesarean, birth weight, need for neonatal intensive care and thyroid d ysfunction. In pregnant women with hypothyroidism the incidence of PPROM was significantly higher. This difference was most probably due to the limited the number of patients. According to our study there was not a statistically significant diffenrence in terms of perinatal outcomes among pregnant women in their first trimester with normal thyroid functions, with hypothyroidism and with hyperthyroidism, with subclinical hyperthyroidism and with subclinical hypothyroidism. CONCLUSION: Although endocrine working groups recommend screening for thyroid functions in the first trimester in terms of effects of thyroid dysfunction on perinatal outcomes we recommend routine screening in the early weeks of pregnancy because of the negative effects of thyroid dysfunction on the neuropsychomotor development and on the IQ scores.