Trompet eğitiminde başlangıç düzeyinde kullanılan metotların kullanımına ilişkin öğretim elemanları görüşleri
Use of the starti̇ng level of used the trumpet educati̇on lecturers opi̇ni̇ons
- Tez No: 429419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ KARAELMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de mesleki müzik eğitimi veren kurumlardaki başlangıç düzeyi trompet eğitiminde kullanılan metotların kullanımına ilişkin öğretim elemanlarının görüşlerinin belirlenmesi amacı ile yapılmış betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Türkiye' de başlangıç düzeyi trompet eğitimi gerçekleştiren müzik kurumları, örneklemini ise bu okullar arasından çalışmaya katılan öğretim elemanları oluşturmuştur.Araştırmada veriler, kaynak taraması yapılarak ve trompet eğitimcilerine uygulanan anket ile elde edilmiştir. Araştırmada başlangıç düzeyi trompet eğitiminde kullanılan metotlar, Jean Baptiste ARBAN-Arban, Charles COLİN - Complete Modern Method, James STAMP - Warm Ups And Studies For Trumpet, P.CLODOMİR - Methode Trompette, Herbert L. CLARKE - Technical Studies For The Cornet, Anthony PLOG - Method For Trumpet, Allen VİZZUTTİ - Trumpet Method, James THOMPSON - The Buzzing Book, Arturo SANDOVAL - Playing Techniques & Performance Studies For Trumpet, Georg KOPPRASCH - 60 Studies For Trumpet, Robert E. FULLER - Complete Beginning & İntermediate Trumpet Method, Fred ELİAS - The Elias Modern Scientific Trumpet Method, A.F.ROBİNSON - Rubank Elementary Method - Cornet or Trumpet, Alan TOMLİNSON - Abracadabra Trumpet ve Larry CLARK - I Used to Play Trumpet metotları olarak belirlenmiştir. Çalışma sonucunda eğitimciler tarafından en çok kullanılan başlangıç düzeyi trompet metodu belirlenmiş, trompet eğitimcilerinin görüşleri doğrultusunda metotların içerdikleri hedef ve davranışların dereceleri belirlenmiştir. Başlangıç eğitiminde kullanılan trompet metotlarının genel özellikleri de incelenerek, trompet eğitmenliği yapan eğitimcilere ve trompet eğitimi alan öğrencilere trompet metotları hakkında bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the methods used in the teaching of beginners trumpet using the opinions of educators in institutions providing professional musical education. A sample size of educators willing to participate in this study was selected from the population of music instutitions in Turkey that provide education in beginner trumpet. The study was executed using databases, source scanning, and a survey administered on trumpet educators. Jean Baptiste ARBAN-Arban, Charles COLİN - Complete Modern Method, James STAMP - Warm Ups And Studies For Trumpet, P.CLODOMİR - Methode Trompette, Herbert L. CLARKE - Technical Studies For The Cornet, Anthony PLOG - Method For Trumpet, Allen VİZZUTTİ - Trumpet Method, James THOMPSON - The Buzzing Book, Arturo SANDOVAL - Playing Techniques & Performance Studies For Trumpet, Georg KOPPRASCH - 60 Studies For Trumpet, Robert E. FULLER - Complete Beginning & İntermediate Trumpet Method, Fred ELİAS - The Elias Modern Scientific Trumpet Method, A.F.ROBİNSON - Rubank Elementary Method - Cornet or Trumpet, Alan TOMLİNSON - Abracadabra Trumpet ve Larry CLARK - I Used to Play Trumpet were selected as method books used in education of beginner trumpet. At the and of the study, the most popular beginner level trumpet methods were designated, and the goals and behaviors of were determined according to the contents of the methods according to the opinions of the trumpet educators. At the same time analyzing the general specialties of the methods used in teaching beginner trumpet, information has been provided for trumpet educators and students.