Türk vergi sisteminde mükellefin hakları ve yükümlülüklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the taxpayer rights and obligations in the Turkish tax system
  1. Tez No: 429418
  2. Yazar: ALİ RIZA AZMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖZERHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Mükelleflerin bazı haklardan yararlanma istekleri vergi sistemlerinde her zaman karşılaşılan bir durumdur. Bu bakımdan mükellefler ile idareler arasındaki ilişkinin kalitesini mükellefe sağlanan haklar belirler ve mükelleflerin bir takım haklara sahip olması vergi gelirlerinin toplanabilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla mükellef haklarının korunması vergilendirme sistemi açısından oldukça önemlidir. Uluslararası alanda mükelleflere sağlanan haklar giderek önemli hale gelmektedir. Her geçen gün devletler mükelleflerin haklarını korumak için bir takım düzenlemelere başvurmaktadır. Mükelleflerin yükümlülüklerinin haklarının üzerinde olması vergi kaçakçılığının artmasına neden olmasından dolayı hükümetler ve idareler bu durumu önlemek adına daha çok dikkat etmektedirler. Bahsi geçen tüm bu tespitler ülkemizde artan ve geliştirilen mükellef haklarının vergi uyumu açısından çok önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Requests to benefit from some rights of taxpayers within tax systems are always encountered situation. In this regard, rights provided to taxpayers determine the quality of the relationship between taxpayers and tax authorities and having certain rights of taxpayers is so crucial in terms of tax revenues can be collected. Therefore, it is so important that protection of taxpayer rights in taxation system. Rights that is provided to taxpayers in the international arena is becoming increasingly important. With each passing day, states are admitting to a number of regulations in order to protect the rights of taxpayers. Governments and tax authorities pay more attention to prevent from tax evasion caused by taxpayers' obligations are greater than taxpayers' rights. All of the aforementioned evaluations indicate that increased and developed taxpayer rights in our country is crucial in terms of tax compliance.