Biyoloji dersi çevre konularının öğretiminde yaşam temelli yaklaşıma dair örnek olay inceleme ve araştırma sorgulama temelli bilim öğrenme öğretim yöntemlerinin etkisi
The effect of case study and science writing heuristic based method of learning science about life based approach on teachi̇ng environmental subjects in biology course
  1. Tez No: 429422
  2. Yazar: ŞULE ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu araştırmanın amacı yaşam temelli öğrenme yaklaşımına uygun, örnek olay inceleme ve araştırma sorgulama temelli bilim öğrenme yöntemlerinin, öğrencilerin biyoloji dersi çevre konularına karşı tutumlarına ve akademik başarılarına etkisini incelemektir. Araştırma 2014-2015 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Elmadağ Gazi Şahin Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ilinde öğrenim gören 9. sınıf öğrencileri oluşmaktadır. Örneklem grubunu ise uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 2014-2015 eğitim öğretim yılı Ankara ili Elmadağ ilçesi Gazi Şahin Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmanın uygulama aşamasında 45'i kız, 22'si erkek toplam 67 9. sınıf öğrencisi ile çalışılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak deney ve kontrol gruplarına ön test ve son test olarak akademik başarı testi (ABT) ve güncel çevre problemleri tutum ölçeği (ÇTÖ) uygulanmıştır. Araştırmanın uygulama sürecinde deney grubuna araştırmacı tarafından hazırlanan örnek olay örneklerinin entegre edildiği araştırma sorgulama temelli bilim öğrenme yöntemi etkinliklerinin bulunduğu toplam 7 etkinlik uygulanmıştır. Uygulamada, toplam 8 hafta, haftada 3 saat süreyle, 9. Sınıf Biyoloji“Güncel Çevre Problemleri”ünitesinin öğretimi yapılmıştır. Uygulamadan önce güncel çevre problemleri başarı testi ve çevre problemleri tutum ölçeği ön test olarak uygulanmıştır. Kontrol grubuna öğretim programında yer alan kazanımlar doğrultusunda konular geleneksel yöntemlerle anlatılmış, deney grubuna ise içinde örnek olayların yer aldığı araştırma sorgulama temelli bilim öğrenme yöntemi etkinlikleri uygulanmıştır. Uygulamadan sonra güncel çevre problemleri başarı testi ve çevre problemleri tutum ölçeği son test olarak uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel verilerin analizi SPSS (Statictical Package for Social Sciences Program, Version 20.0) paket programı ile t testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda başlangıçta deney ve kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarıları ve çevreye karşı tutumları benzer iken, uygulama sonrasında deney grubu öğrencilerinin akademik başarı ve çevreye karşı tutumlarının olumlu yönde arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is searching the effect of research and investigate the case examination based science learning methods proper to life based learning approach, on students'academic achievement and attitudes towards environmental subject in biology course. The research is conducted with 9th grade students in Elmadağ Gazi Şahin Anatolian High School on spring term of 2014-2015 education year. In the research, half-experimental pattern and easily accessible sampling method with pre-test and post-test group are used. The nature of research is created from 9th grade students in the city of Ankara. The sample group constitudes grade 9 students selected by convenience sampling method from Gazi Şahin Anatolian High School in Elmadağ district of Ankara province in 2014-2015 education year. At the application level of research, 67 9th grade students with 45 girls and 22 boys are studied. As data collection tool at the research, academic achievement test and current environmental problems attitude scale as pre-test and past-test to test and control group are applied. At the application level of research, total 7 activities prepared by researcher including search examination based science learning method activities integrated the case samples are applied to test group. At the application, teaching the 9th grade unit of“Current Natural Problems”last total 8 weeks and 3 hours a week. Before the application, current environmental problems attitude scale are applied as pre-test. Subjects in the direction of gains partaking in teaching program are given to control group by traditional methods; whereas the activities of research examination based science learning method include samples are applied to test group. After application current environmental problems success test and environmental problems attitude scale are applied as post-test. Quantitative data analysis obtained from research is analyzed in SPSS (Statistical Package for Social Sciences Program, Version 20.0) package program, and at statistical data analysis results are analyzed with t test. In conclusion, at the beginning, academic success and attitudes towards environment of test and control group students are similar, after the application; there has been positive increase in academic success and attitudes towards the environment of test group students.