Çocukların davranışsal öz-düzenleme becerilerine oyun temelli eğitimin etkisinin ıncelenmesi
An investigation of the effect of play-based education on behavioral self-regulation skills of children
- Tez No: 429423
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP DEMİRİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırma,“Oyun Temelli Davranışsal Öz-Düzenleme Eğitim Programının”anaokula devam eden 48-60 ay arası çocukların davranışsal öz-düzenleme becerilerine etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, araştırma, kontrol gruplu ön test-son test modeline dayalı deneysel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu, 2014-2015 eğitim öğretim yılında Ankara İli Altındağ ilçesine bağlı anaokuluna devam eden, 27 deney, 27 kontrol grubu olmak üzere toplam 54 çocuktan oluşmuştur. Araştırmada, çocuklar ve anne babaları hakkında bilgi almak için“Kişisel Bilgi Formu”, davranışsal öz-düzenleme becerilerinin belirlenebilmesi için ise doğrudan ölçüm aracı“Baş-Ayak-Diz-Omuza Dokunma Yönergeleri (BADO-DY)”ve öğretmen görüşlerini içeren“Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği (ÇODÖ)”araştırmacı tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yapılarak kullanılmıştır. Deney grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen“Oyun Temelli Davranışsal Öz-Düzenleme Eğitim Programı”uygulanmış, kontrol grubu ise kendi sürecine bırakılmıştır. Verilerin analizinde, çocukların ve ailelerin demoŞekilbilgilerine ilişkin dağılımları frekans ve yüzde değerleri olarak verilmiştir. Deney ve kontrol grubu ön test-son test karşılaştırmalarında non-parametrik testlerden Mann Whitney-U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır Araştırma sonucunda, deney ve kontrol grubu çocuklar arasında Baş-Ayak -Diz-Omuza Dokunma Yönergeleri (BADO-DY)“ ve ”Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği (ÇODÖ)" son test puanları açısından, deney grubu çocuklarının lehine anlamlı farklılık görülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, çocukların davranışsal öz-düzenleme gelişimlerine yönelik etkinliklerin sistemli olarak ele alınmasının okula hazır olma ve akademik becerilerin geliştirilmesi açısından gerekliliği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the effect of the“Play-Based Behavioral Regulation Education Program”on behavioral regulation skills of preschoolers aging 48-60 months. Accordingly, the study was designed as an experimental study based on the pretest-posttest model with a control group. The study group of the research was comprised of a total of 54 children, 27 enrolled in the experimental group and 27 in the control group, attended to a nursery school in Altındağ district of Ankara province during 2014-2015 educational year. In the study, the“Personal Information Form”was used to collect information about children and their parents, and in order to determine behavioral regulation skills of children, the direct measurement tool of“Head-Toes-Knees-Shoulders Touching Instructions (HTKS)”and“Child Behavior Rating Scale”(CBRS), which collected the teacher's views, were used upon validity and reliability study by the researcher. The experimental group received the“Play-Based Behavioral Regulation Education Program”as developed by the researcher unlike the control group. Distributions as regards the demographic data of children and families were provided in frequency and percentage values in the analysis of the data. Non-parametric Mann Whitney-U and Wilcoxon Signed-Rank tests were used for comparing the pretest-posttest results between the experimental and control groups. As a result of the study, there was a significant difference between the children in favor of the experimental group as regards the“Head-Toes-Knees-Shoulders Touching Instructions (HTKS)”and“Child Behavior Rating Scale”(CBRS), posttest scores. It was suggested based on the findings of the study that systematic consideration of activities towards development in children's behavioral regulation was necessary for improving the school readiness and academic skills.