Okul öncesi öğretmen adaylarının mesleki kaygılarının incelenmesi
Investigating of the professional anxieties of preschool teacher candidates
- Tez No: 429428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırma, okul öncesi eğitimi öğretmen adaylarının mesleki kaygılarının incelendiği, ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir çalışmadır. Çalışma grubunu Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda öğrenim gören 201 okul öncesi eğitimi öğretmen adayı oluşturmuştur. Öğretmen adaylarının mesleki kaygılarını belirleyebilmek için geçerlik ve güvenirlik analizi yapılan“Okul Öncesi Öğretmen Adaylarına Yönelik Mesleki Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Bunun için Okul Öncesi Öğretmen Adaylarına Yönelik Mesleki Kaygı Ölçeği aynı bölümde öğrenim görmekte olan toplam 342 okul öncesi eğitimi öğretmen adayına uygulanmıştır. Yapılan açımlayıcı faktör analizi sonucunda ölçek 60 madde ve 9 faktörden oluşmuştur. Bu dokuz faktör sırasıyla“Görev Merkezli”,“Çocuk Merkezli”,“Meslektaş Merkezli”,“Atanma Merkezli”,“Kişisel Gelişim Merkezli”,“Ebeveyn Merkezli”,“Okul Yönetimi Merkezli”,“Ekonomik/Sosyal Merkezli”ve“Uyum Merkezli”kaygılar olarak isimlendirilmiştir. Ölçek, araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ile birlikte çalışma grubuna uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, 18 – 19 yaş aralığındaki öğretmen adaylarının mesleki kaygılarının daha büyük yaşlardaki okul öncesi eğitimi öğretmen adaylarından düşük olduğu belirlenmiştir. Son sınıfta öğrenim gören okul öncesi eğitimi öğretmen adaylarının mesleki kaygılarının diğer sınıflarda öğrenim gören okul öncesi eğitimi öğretmen adaylarından daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca öğretmen lisesi veya kız meslek lisesi mezunu okul öncesi eğitimi öğretmen adaylarının mesleki kaygılarının, diğer liselerden mezun olan okul öncesi eğitimi öğretmen adaylarının mesleki kaygılarından daha az olduğu saptanmıştır. Son olarak, kendisini öğretmenlik mesleğine hazır hissetmeyen okul öncesi eğitimi öğretmen adaylarının mesleki kaygılarının, hazır hisseden okul öncesi eğitimi öğretmen adaylarına kıyasla daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive research in which relational model is used to investigate occupational anxieties of preschool teacher candidates. Research sample is constituted by 201 preschool teacher candidates who are studying in Kastamonu University, Education Faculty, Department of Primary Education, Division of Preschool Teaching. By applying to another group of 342 preschool teacher candidates, after the content and construct validities“Professional Concern Scale for the Preschool Teacher Candidates”has been developed. Exploratory factor analysis has been performed and finally the scale consists of 60 items and 9 factors. These factors have been named as“Task”,“Pupil”,“Colleague”,“Appointment”,“Personal Evolution”,“Parents”,“School Administration”,“Economic/Social”and“Adaptation”anxieties. The scale has been completed by the preschool teacher candidates with a“Personal Information Form”which has been made by the researcher to collect data. According to the data, it has been determined that occupational anxieties of the preschool teacher candidates who are 18 – 19 years old are lesser than occupational anxieties of candidates at younger ages and the candidates in fourth grade have more occupational anxieties more than others. Also, the candidates who graduated from teacher high school and vocational school for girls have less occupational anxieties than the candidates who graduated from the other high school. Finally, our research show that the occupational anxieties of the candidates who feel ready to be a teacher are much more than the occupational anxieties of the candidates who feel not ready.