Okuma yazma güçlüklerini gidermede Orton-Gillingham yaklaşımının etkisi
The effect of Orton-Gillingham approach in the treatment of reading and writing difficulties
- Tez No: 429436
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışmanın amacı, Orton-Gillingham yaklaşımına dayalı okuma yazma öğretiminin, okuma yazma güçlüğü olan öğrencilerin akıcı okuma, yazma ve okuduğunu anlama becerilerine etkisini araştırmaktır. Çalışma nitel araştırma deseninin eylem araştırması modeliyle tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunun oluşturulmasında, nitel araştırmanın amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, okuma yazma güçlüğü olan beş öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırma kapsamında çalışma grubuna dahil edilen öğrencilerin, Orton-Gillingham yaklaşımına dayalı okuma yazma programı uygulama öncesinde ve sonrasında akıcı okuma, yazma ve okuduğunu anlama beceri düzeyleri belirlenmiştir. Öğrencilerin akıcı okuma ve okuduğunu anlama düzeyini tespit etmede“Yanlış Analizi Envanteri”, yazma düzeyini tespit etmede ise“Çok Boyutlu Okunaklılık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin toplanması, analizi ve uygulama sırasında video kamera, ses kaydı ve bilgisayar gibi teknolojik araçlardan faydalanılmıştır. Çalışma grubundaki öğrenciler hakkında bilgi edinebilmek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”ile okul müdürü, sınıf öğretmeni, rehber öğretmen ve öğrenci ailelerinden öğrenciler hakkında bilgiler toplanılmıştır. Orton-Gillingham yaklaşımına dayalı olarak planlanan uygulama süreci 12 hafta sürmüş, toplamda 216 ders saati çalışılmıştır. Çalışma her öğrenci için bireysel olarak uygulanmış ve aynı zamanda uygulama boyunca iki kez de küçük grup çalışması yapılmış ve etkinlikler buna göre hazırlanmıştır. Çalışma sonucunda Orton-Gillingham yaklaşımına dayalı okuma yazma öğretiminin okuma yazma güçlüğü olan öğrencilerin akıcı okuma, yazma ve okuduğunu anlama becerileri üzerinde olumlu yönde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of the reading and writing instruction based on the Orton-Gillingham approach on fluent reading, writing and reading comprehension skills of students who have difficulty in reading and writing. The study was designed as an action research model of qualitative research designs. To determine the study group, criterion sampling strategy from the purposeful sampling methods of qualitative research was used. The study was carried out with five students who have difficulty in reading and writing. Within the frame of the study, the students' levels of fluent reading, writing and reading comprehension skills were determined both in the pre- and post- Orton-Gillingham application processes.“The Error Analysis Inventory”was used to determine the students' levels of fluent reading and reading comprehension skills while“The Multidimensional Legibility Scale”was used to ascertain the levels of writing skills. In data collection and analysis processes and during the application process, technological devices such as video camera, voice recorder and computer were utilized. In order to obtain information about the students, the data were collected from the school principal, the classroom teacher, the school counsellor and the students' parents via“Personal Information Form”. The application process based on the Orton-Gillingham approach lasted 12 weeks and took totally 216 hours. The study was implemented individually for each student; in addition, two mini-group practices were carried out in the process and the activities were chosen according to these processes. The study findings showed that the reading and writing instruction based on the Orton-Gillingham approach affected the fluent reading, reading comprehension and writing skills of the students who have difficulty in reading and writing in a positive way.