Kuş yuvası çizim testinin Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Adoptation of bird nest drawing into Turkish, validity and reliability analysis
- Tez No: 429437
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, bağlanma durumlarını incelemeye yönelik projektif bir ölçüm aracı olan Kuş Yuvası Çizimi (Bird Nest Drawing- BND) Türk kültürüne uyarlanmış ve incelenmiştir. Katılımcılar, üç merkezi devlet okuluna devam eden yaşları 9 ile 11 arasında değişen 91 çocuktan oluşmaktadır. Katılımcılar ilk olarak bir kuş yuvası çizmeleri ve çizdikleri yuvaya ilişkin bir hikâye anlatmaları konusunda motive edilmişler, sonrasında Kern's Güvenli Bağlanma ölçeğindeki maddeler üzerinden anne ve babaları ile ilişkileri konusunda görüşmeye alınmışlardır. Çizimlerin sayısallaştırılması için Kuş Yuvası Çizimi Değerlendirme Ölçeği (KYÇDÖ) geliştirilmiştir. KYÇDÖ puanları SPSS 21.0, çizimlere ilişkin hikâyelerden oluşturulan temalar Atlas.ti programları kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study Bird Nest Drawing (BND), a projective assessment tool which focuses on attachment security, was adopted into Turkish and investigated. Subjects were 91 children from three public schools at the late childhood ages 9 to 11. First children drew a bird nest then they were motivated to tell a story about the nest. Next they were interviewed about their relationship with their mother and father using Kern's Security Scale. Bird Nest Drawing Rating Scale (BNDRS) was developed to quantitate drawings. Children's BNDRS were analysed using SPSS 21.0, the figures in drawings and the themes were analysed using Atlas-ti programs.