Geometrik cisimler konusunun öğretiminde geogebra kullanımımın akademik başarıya etkisi
The effect of using geogebra on academic success in teaching the subject 'geometric shapes'
  1. Tez No: 429435
  2. Yazar: SEVİNÇ TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM AKTÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu araştırmanın amacı, 8. sınıf öğrencilerine“Geometrik Cisimler”konusunun öğretiminde GeoGebra 5.0 yazılımını kullanarak buluş yolu öğretim stratejisine göre yapılan öğretimin öğrencilerin akademik başarısı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu araştırma karma desen olup, ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırma 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Keçiören ilçesinde bir devlet okulunda üç şubede eğitim gören öğrencilerle gerçekleştirilmiştir. Deney-1 grubunda 32, Deney-2 grubunda 31, kontrol grubunda 32 öğrenci olmak üzere toplam 95 8. sınıf öğrencisiyle çalışma grubu oluşturulmuştur. Geometrik Cisimler konusunun öğretimi Deney-1 grubunda buluş yolu öğretim stratejisine göre GeoGebra 5.0 yazılımında hazırlanmış etkinliklerle 3D gözlük kullanılarak, Deney-2 grubunda buluş yolu öğretim stratejisine göre GeoGebra 5.0 yazılımında hazırlanmış etkinliklerle, kontrol grubunda geleneksel yöntem kullanılarak ders kitabıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel verileri 25 sorudan oluşan, gerekli uzman görüşü alınarak geçerlik ve güvenirlik incelemesi yapılan ve araştırmacı tarafından geliştirilen Geometrik Cisimler Başarı Testi (GCBT)'nden elde edilmiştir. Nitel verileri ise Deney-1 ve Deney-2 grubu ile GeoGebra 5.0 yazılımının öğretimde kullanımıyla ilgili odak grup görüşmesi yapılarak buradan elde edilen veriler oluşturmaktadır. Geometrik Cisimler Başarı Testi (GCBT) uygulama öncesinde ön-test, uygulama sonunda son-test ve son-testin uygulanmasından üç hafta sonra kalıcılık testi olarak her üç gruba uygulanmıştır. Elde edilen nicel veriler SPSS 20.00 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada nicel verileri test etmek için ilişkili örneklemler için t-testi, ilişkisiz örneklemler için t-testi ve One-Way ANOVA testi kullanılmıştır. Nicel verilerin analiz sonuçlarına göre“Geometrik Cisimler”konusunun buluş yolu öğretim stratejisine göre GeoGebra 5.0 yazılımında 3D gözlükler kullanılarak etkinliklerle öğretimin gerçekleştirildiği Deney-1 grubu öğrencilerinin, buluş yolu öğretim stratejisine göre GeoGebra 5.0 yazılımında hazırlanan etkinliklerle öğretimin gerçekleştirildiği Deney-2 grubu öğrencilerinden ve geleneksel yöntemin kullanılarak ders kitabıyla öğretimin gerçekleştirildiği kontrol grubu öğrencilerinden; buluş yolu öğretim stratejisine göre GeoGebra 5.0 yazılımı ile öğretimin gerçekleştirildiği Deney-2 grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerinden anlamlı düzeyde daha başarılı oldukları görülmüştür. Deney-1 grubu öğrencilerinin, Deney-2 ve kontrol grubu öğrencilerine göre; Deney-2 grubu öğrencilerin kontrol grubu öğrencilerine göre daha kalıcı öğrenme gerçekleştirdiği görülmüştür. Nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Nitel verilerin analiz sonuçları, buluş yolu öğretim stratejisine göre“Geometrik Cisimler”konusunun GeoGebra 5.0 yazılımı ile anlatılması hakkında her iki gruptaki öğrencilerin de olumlu görüş belirttiğini göstermektedir. Öğrenciler yazılım sayesinde konuları daha iyi kavradıklarını, başarılarının arttığını, yazılımın görsel hafızaya hitap ederek kolay bir şekilde öğrenme sağladığını ve zaman tasarrufu sağladığını görüşlerinde yer vermiştir. Deney-1 grubu 3D gözlüklerle konunun daha anlaşılır olduğunu, şekillerin içine girme hissi oluşturduğunu, gözlüklerdeki renklerin ilgi çektiğini belirtmiştir. Bu sonuçlardan yola çıkarak, buluş yolu öğretim stratejisine dayalı olarak GeoGebra 5.0 yazılımı ile 3D gözlüklerden“Geometrik Cisimler”konusunun öğretiminde faydalanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of GeoGebra 5.0 software method on students' academic achievement in teaching of the subject“Geometric Shapes”-a subject included in primary education 8th grade mathematics curriculum by using the strategy of teaching via the discovery. The pre-test post-test control group quasi-experimental design was administered in this study. Research was conducted with students studying in a public school's three separate classes in 2014-2015 academic year at the Keçiören district of Ankara province. 32 from the Experimental Group-1, 31 from the Experimental Group-2 and 32 from the control group, total 95 eighth grade students constitute the sample of research.“Geometric Shape”subject was taught to the Experimental Group-1 with activities which were prepared in GeoGebra 5.0 software by using 3D glasses and by using the strategy of teaching via the discovery; and to the Experimental Group-2 with activities which were prepared in GeoGebra 5.0 software without using 3D glasses and by using the strategy of teaching via the discovery; and to the control group by being used traditional method with the lesson book. Quantitative data of the research is obtained from Geometric Shapes Achievement Test (GSAT) which is developed by the researcher with expert opinion based on examination of validity and reliability studies and consisting 25 questions. The qualitative data was obtained from the interview form consisting of questions about the use of GeoGebra 5.0 software. The interview was made with the Experimental Group-1 and the Experimental Group-2. Geometric Shapes Achievement Test (GSAT) was administered to each of three groups (the Experimental Group-1, the Experimental Group-2 and the control group) as pre-test prior to the application, as post-test at the end of application and as permanence test three weeks after the implementation of the post-test. The quantitative data obtained from Geometric Shapes Achievement Test (GSAT) was analysed by the SPSS 20.00 Statistics Programme. In this research, related t,test, t-test for irrelevant sample One-Way ANOVA test were used for testing quantitative data. According to the results of the quantitative data analysis, it was seen that the Experimental Group-1 students to which“Geometric Shapes”subject were taught with activities prepared in GeoGebra 5.0 software by using 3D glasses and by using the strategy of teaching via the discovery are more successful than the Experimental Group-2 students to which“Geometric Shapes”subject were taught with activities prepared in GeoGebra 5.0 software without using 3D glasses and by using the strategy of teaching via the discovery and the control group students to which“Geometric Shapes”subject were taught by being used traditional method with the lesson book. And also, it was seen that the Experimental Group-2 students to which“Geometric Shapes”subject was taught with activities prepared in GeoGebra 5.0 software without using 3D glasses and by using the strategy of teaching via the discovery are more successful than the control group students at significant level. And also, it was seen that the Experimental Group-1 students' knowledge gain is more permanent than the Experimental Group-2 students and the control group students'; and the Experimental Group-2 students' knowledge gain is more permanent than the control group students'. In the analysis of qualitative data, descriptive analysis and content analysis were used. The analysis of qualitative data shows that regarding the explanation of“Geometric Shapes”subject with GeoGebra 5.0 software method by using the strategy of teaching via the discovery, the students in both groups expressed positive opinions. The students expressed in their opinions that GeoGebra 5.0 software method, they understood the subjects better and more easily this method increased their successs they learnt more easily because this method addresses to visual memory and also this method saved time. The Experimental Group-1 students expressed that 3D glasses made the subject more intelligible and 3D glasses gave the sense of passing through the geometric shapes and the colours in the glasses drew their attention. This research shows that using GeoGebra 5.0 software method with 3D glasses by using the strategy of teaching via the discovery in teaching the subject“Geometric Shapes”is a useful method.