Gazi Üniversitesi Besyo öğrencileri ile diğer fakültelerde öğrenim gören öğrencilerin kas iskelet rahatsızlıkları hakkında farkındalıklarının tanımlanması ve REBA yöntemi ile ergonomik risk değerlendirmesi
Evaluation of ergonomic risk of physical education and sport science students and non-physical education and sport science students in Gazi University by REBA and its relation to prevalence of musculoskeletal disorders
- Tez No: 429458
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFİ SAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Küresel ölçekte meydana gelen pek çok değişim ve gelişim sporu dolaylı ya da doğrudan etkilemiş ve sporun içerisinde kendisine yer bulmuştur. Bu gelişimlerden biride çalışma yaşamında kendini gösteren, optimum faydanın sağlanmasının, güvenli ve uygun ortam ve ekipmanların oluşturulması ile mümkün olacağına vurgu yapan ergonomi alanıdır. Bu araştırma, GAZİ Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor yüksekokulu (BESYO) öğrencileri ile Diğer Fakültelerde (DF) öğrenim gören öğrencilerin kas iskelet rahatsızlıkları hakkında farkındalıklarının tanımlanması ve REBA yöntemi ile ergonomik risk değerlendirmesi amacıyla planlandı. Kas İskelet Rahatsızlıkları Sıklığı ve duruş değerlendirilmesi belirlemek için sırasıyla NORDİK Kas-iskelet Anketi (NMQ) ve hızlı tüm vücut değerlendirmesi (REBA) kullanıldı. SPSS IBM 19 yazılımını kullanarak, veriler Lojistik regresyon. Ki Kare ve bağımsız örneklem t-testi ile analiz edilmiştir. 510 katılımcı (260 BESYO ve 250 DF) anketleri doldurdular. Katılımcılar ortalama 21.22±2.3 yaşındaydılar. Beden eğitimi ve spor yüksek okulu öğrencilerinde bel (%51.5), sırt (%43.1) ve boyun (%39.6) ve diğer fakülte öğrencilerinde bel (%75.6), sırt (%66), boyun (%59.2) ve diz (%49.2) en sık görülen kas iskelet sistemi ağrılarıydı. Risk değerlendirmesi sonuçlarına göre, BESYO öğrencilerin %40'ı orta riskte ve DF öğrencilerin %36.5 yüksek riskte oldukları belirlendi. GAZİ Üniversite öğrencilerinde oturma pozisyonunda boyun ve sırt bölgesinde fleksiyon postürünü daha çok tercih ettikleri ve boyun bölgesinde ağrılarının olduğu görüldü. Oturma pozisyonun sırasında postüral düzgünlüğü sağlayacak ergonomik düzenleme ile kas iskelet sisteminde gelişen rahatsızlıklarının azaltılabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Numerous changes and developments at global scale have affected sports directly or indirectly and gained a place within sports. One of these developments is the field of ergonomics highlighting the fact that obtaining the optimum benefit that manifests itself in business life will be possible by forming safe and suitable environment and equipment. The purpose of this study was to evaluation of ergonomic postures of physical education and sport science (PESS) students and non-physical education and sport science (non-PESS) students in Gazi University by REBA and ıts relation to prevalence of musculoskeletal disorders. To determine the prevalence of musculoskeletal disorders and assessment of postures, we used Nordic Musculoskeletal Questionnaire (NMQ) and Rapid Entire Body Assessment (REBA) respectively. Using SPSS IBM 19 software, data were analyzed by chi-square and independent sample t-test. A number of 510 (260 PESS and 250 non-PESS) participants filled the questionnaires. The average age of participants was 21.22 ± 2.3 years old. The most frequently reported musculoskeletal complaints were related to lower back (51.5%), back (43.1%) and neck (39.6%) for physical education and sports science students and lower back (75.5%), back (66%), neck (59.2%) and knee (49.2%) for non physical education and sport science (non-PESS) students. Based on risk assessment results, 40% of PESS were medium risk and 36.5% of non-PESS were high risk. Prevalence of musculoskeletal complaints among students of GAZİ University of PESS is medium and non-PESS is high. Ergonomic interventions such as bench redesign and ergonomics training should be considered to prevent the related health problems, especially for high risk students. It seems that long duration of daily seating and repetitive its and maladjustment of the seat height in proportion were effective factors leading to the high prevalence of musculoskeletal disorders among physical education and sport science students of GAZI university-turkey which was also confirmed by posture assessment results. Timely adjustment of the seat height through designing adjustable seats and following ergonomic principles in school might be useful strategies to reduce prevalence of musculoskeletal disorders.