Animasyon dersi alan grafik bölümü öğrencilerinin eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutumları
The attitudes of the students having taken animation course towards the use of technology in education
- Tez No: 429462
- Danışmanlar: DOÇ. BİRSEN ÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
2015-2016 bahar döneminde gerçekleşen bu araştırmanın amacı animasyon dersi alan grafik bölümü öğrencilerinin teknolojiye yönelik tutumlarını ve bu tutumların cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediğini saptamaktır. Tarama modelinde gerçekleştirilen bu çalışmanın katılımcıları grafik bölümünde öğrenim gören animasyon dersi almış 84 (39 kadın, 43 erkek ) öğrencidir. Çalışma giriş, ilgili araştırmalar, yöntem, bulgular ve tartışma ile sonuç ve öneriler kısmından oluşmaktadır. Çalışmada Yavuz (2005) tarafından geliştirilen“Teknoloji Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek toplamda 5 faktörden ve 19 maddeden oluşmaktadır. Faktörler“teknolojik araçların eğitim alanında kullanılma durumu, teknolojik araçların eğitim alanında kullanılmama durumu, teknolojinin eğitim yaşamına etkileri, teknolojik araçların kullanımının öğretilmesi ve teknolojik araçların değerlendirilmesi”şeklindedir. Ölçek 13 tane olumlu ve 6 tane olumsuz maddeden oluşmaktadır. Ölçeğin güvenirliği Cronbach Alpha kullanılarak ölçülmüş ve 0,8668 olarak bulunmuştur. Ayrıca bu çalışmada da Cronbach Alpha 0,837 olarak hesaplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 15.00 programıyla yapılmış olup frekans, ortalama ve standart sapma gibi istatistiksel teknikler kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda animasyon dersi alan grafik bölümü öğrencilerinin teknolojik araçların eğitim alanında kullanılma durumu, teknolojinin eğitim yaşamına etkileri, teknolojik araçların kullanımının öğretilmesi ve teknolojik araçların değerlendirilmesi gibi konularda olumlu tutum gösterdikleri söylenebilir. Ayrıca eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutumun bu çalışmaya katılan öğrenciler için cinsiyet açışından herhangi bir fark oluşturmadığı gözlemlenebilir. Son olarak araştırmadaki bulgular ışığında bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study taking place in 2015-2016 fall term is to find out the attitudes of the students at the department of graphic having taken animation course towards the use of technology in education and whether the attitudes differ in terms of gender. The participants of this descriptive study are 84 (39 female, 43 male) students having taken animation course in the department of graphic. The study is composed of introduction, literature review, method, findings and discussion, and, conclusion and suggestions.“Technology Attitude Scale”developed by Yavuz (2005) was used in the study. The scale is composed of 5 factors and 19 statements. The factors are using technological tools in education, not using technological tools in education, the effects of technology in education, teaching how to use technological tools and evaluating technological tools. The scale includes 13 positive and 6 negative statements. The Cronbach Alpha is 0,8668 and it was found 0,837 in this study. Data analysis was conducted in SPSS 15.00 using such statistical techniques as frequency, mean, and standard deviation. The results of the study may indicate the students having taken animation course seem to have positive attitudes towards using technological tools in education, the effects of technology in education, teaching how to use technological tools and evaluating technological tools. In addition, it can be observed the attitudes do not seem to differ in terms of gender. Finally, some suggestions were presented regarding the results.