Tekrarlı okuma çalışmalarının ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin sesli ve sessiz okuma akıcılığını geliştirmeye etkisi
The effects of repeated reading studies on 4th grade students' loud and silent reading fluency
  1. Tez No: 429463
  2. Yazar: SEYFETTİN BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Okuma, bireylerin ve toplumların güncelliğini yitirmemesinin bir ölçütü haline gelmiştir. Okuma becerileri gelişmiş okuyucular diğerlerine nazaran hayatın her alanında daha aktif rol almaktadırlar. Akıcı okuma becerisi bireyin iyi veya kötü okuyucu olarak tanımlanmasında ölçüt olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, okuma becerilerini geliştirme stratejilerinden birisi deneysel araştırma modeliyle incelenmiştir. Tekrarlı okuma çalışmaları bireylerin akıcı okuma becerilerini geliştiren bir strateji olarak literatürde yer almaktadır. Tekrarlı okuma çalışmalarıyla öğrencilerin sesli ve sessiz okuma akıcılıklarını geliştirme düzeyleri araştırılmıştır. Araştırma, Afyonkarahisar ili, Dinar ilçesinde bağımsız değişkenleri etkileyebilecek imkanlar yönüyle eşit iki köy okulunda yapılmıştır. Dördüncü sınıfa devam eden 50 öğrenci şubelerine göre deney ve kontrol grubu olarak seçilmiştir. Tekrarlı okuma çalışmaları hafta içi her gün son ders saatinden sonra bir ders saati olmak üzere 10 hafta boyunca yapılmıştır. Çalışmada sesli okuma akıcılığına ait değişkenler (hız, doğruluk, prozodi) ayrı ayrı puanlanmıştır. Hız ve doğruluk, öğrencilerin bir dakikalık ses kayıtları dinlenilerek ölçülmüştür. Prozodi ise“Çok Boyutlu Akıcılık Ölçeği”kullanılarak ölçülmüştür. Sessiz okuma akıcılığını belirlemede“Bağlamsal Sessiz Okuma Akıcılığı Testi (Test of Silent Contextual Reading Fluency [TOSCRF] )”kullanılmıştır. Tekrarlı okuma çalışmaları öncesinde ve sonrasında ölçümler yapılarak öğrencilerin sesli ve sessiz okuma akıcılığı becerileri ölçülmüştür. Ölçüm sonuçları grupların kendi içerisinde ve gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda tekrarlı okuma çalışmalarıyla dördüncü sınıf öğrencilerinin sesli ve sessiz okuma akıcılıklarının geliştiği görülmüştür. Gruplar arası karşılaştırmalarda deney ve kontrol grupları, hız ve doğruluk bakımından farklılaşmamıştır. Fakat prozodi ve sessiz okuma akıcılığı bakımından deney grubu lehine anlamlı bir farklılık oluşmuştur. Grup içi karşılaştırmalarda ise tekrarlı okuma çalışmalarının hız, doğruluk, prozodi ve sessiz okuma akıcılığı becerilerinin tümünün gelişmesinde etkili olduğu görülmüştür. Literatüre bakıldığında araştırma sonuçları, aynı ölçeklerin kullanıldığı çalışmaların sonuçlarıyla benzerlik göstermektedir. Farklı sosyo-ekonomik düzey ve veli profili ölçme sonuçlarının da farklı çıkmasına neden olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Reading has become a criteria for currency of individuals and societies. Readers who have improved reading skills are more active in the most aspects of their lives. Reading fluency is a criteria for describing individual's reading performance. In this study, one of the reading improvement strategies was investigated with experimental design. According to the literature, repeated reading is a strategy which improves reading fluency. Therefore, this study aims to determine the effects of repeated reading studies on improving students' loud and silent reading fluency. Research has been conducted in two schools which have almost equal charachteristics for an experimental design in Dinar, Afyonkarahisar. 50 4th grade students have been chosen as an experimental and a control group by their branches. Repeated reading studies have been conducted every day in weekdays for ten weeks, for an hour after the last hour of the school. In the study, the loud reading fluency variables (speed, accuracy, prosody) has been scored seperately. Speed and accuracy have been measured by listening to students' one minute records. Prosody has been measured by“Multidimensional Fluency Scale”. To determine students' silent reading fluency,“Test of Silent Contextual Reading Fluency [TOSCRF]”has been used as an instrument. Tests have been used before and after the experimental process. Findings of the measurements have been compared between and within groups. According to the results, students' loud and silent reading fluency has been improved with the repeated reading studies. When compared between groups, there is no significant difference between experimental and control groups on the speed and accuracy variables. However, there is a significant difference between groups on the prosody variable and the silent reading fluency in favour of experimental group. When compared within groups, in the experimental group, repeated reading studies have improved all the speed, accuracy and prosody on the loud reading fluency and the silent reading fluency. According to the literature, the results of this study are consistent with the other studies which have been used similar scales. As a result of the slight difference between literature and this study might be the socio-economic factors and the parents' profile of this study's participants'.