Öğrenci ve öğretmen özelliklerinin sekizinci sınıf İngilizce dersi başarısı ile ilişkisinin incelenmesi
The investigation of the relationship between the characteristics of students and teachers and eighth grade English course achievement
  1. Tez No: 429481
  2. Yazar: ERGÜN CİHAT ÇORBACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, sekizinci sınıf öğrencilerinin İngilizce dersi başarıları ile ilişkili öğrenci ve öğretmen özelliklerinin ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2014-2015 yılı bahar döneminde Ankara, İstanbul, Antalya, Sinop, Bartın, Muş, Mardin ve Şırnak illerinde görev yapan 41 İngilizce öğretmeni ve bu öğretmenlerin eğitim verdiği toplam 863 sekizinci sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri İngilizce başarı testi, öğrenci ve öğretmen envanterleri aracılığıyla toplanmıştır. İki düzeyli Hiyerarşik Lineer Modelleme analizi kullanılarak, öğrenci ve öğretmen özelliklerinin hangilerinin sekizinci sınıf öğrencilerinin İngilizce dersi başarısı ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, öğrencilerinin sekizinci sınıf İngilizce dersi başarısı ile ilişkili olan özelliklerden hangilerinin öğretmen özellikleri ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Analiz sonucunda, öğrenci özelliklerinden cinsiyet, anne eğitim durumu, İngilizce'ye ayrılan zaman ve İngilizce'ye ilişkin özgüven; öğretmen özelliklerinden ise öğretmen iş birliği, öğretmenin yapılandırmacı yaklaşım anlayışına sahip olması, öğretmen iş doyumu ve mesleki gelişim değişkenlerinin İngilizce dersi başarısı ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Ancak, öğrencilerinin sekizinci sınıf İngilizce dersi başarısı ile ilişkili olan öğrenci özellikleri ile öğretmen özellikleri arasında herhangi bir ilişki tespit edilmemiştir. Çalışmada yer alan öğrenci ve öğretmen özelliklerinin öğrenci başarısı ile ilişkisi pozitif bulunmuştur. Bu sonuca göre anne eğitim düzeyi, İngilizce'ye ayrılan zaman, İngilizce'ye ilişkin özgüven, öğretmen iş birliği, öğretmenin yapılandırmacı yaklaşıma anlayışına sahip olması, öğretmen iş doyumu ve öğretmen mesleki gelişimi arttıkça öğrenci İngilizce dersi başarısında yükseliş meydana gelecektir. Buna ek olarak, kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre İngilizce başarısı açısından daha başarılı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to determine the relationship between the characteristics of eighth grade students and teachers and English course achievement. This study was carried out during 2014-2015 spring semester with 41 English teachers and their eighth grade students (863 in total) in the provinces of Ankara, İstanbul, Antalya, Sinop, Bartın, Muş, Mardin, and Şırnak. The data were collected via English achievement test, student inventory and teacher inventory. It was determined, by using two-level hierarchical linear modelling, which characteristics of students were related to eighth grade English course achievement and which characteristics of the English teachers were related to eighth grade English course achievement. Besides, it was determined which characteristics of students were related to teacher characteristics in terms of eighth grade English course achievement. As a result of the analysis, it was concluded that mother education level, time spent on English learning, and self-confidence in English that were student characteristics and teacher collaboration, constructivist approach in teaching, job satisfaction, and professional development that were student characteristics had a relationship with English course achievement. However, there was no relationship between student characteristics related to eighth grade English course achievement and teacher characteristics. It was also found that all variables in the study had a positive relationship with English course achievement. Accordingly, the increase in the characteristics of mother education level, time spent on English learning, self-confidence in English, teacher colaboration, constructivist approach in teaching, job satisfaction and professional development will cause increment in English achievement. It was also revealed that girls were more successful than boys in terms of egihth grade English course achievement.