Hazır giyim sektöründe denetmen ihtiyacının araştırılması
  1. Tez No: 429492
  2. Yazar: SEMRA NALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tekstil ve hazır giyim sektörü; mevsim - moda kaynaklı olmak üzere; üretim bandı ve yan sanayi entegrasyonu açısından sürekli, değişken ve çeşitlilik göstermektedir. Osmanlı dönemine kadar uzanan sektörün; üretime, istihdama ve ihracata olan katkısı; bugün de ülke ekonomisi için lokomotif konumundadır. Sektöre etki eden kota uygulamaları, dünyadaki gelişmeler ve anlaşmalar karşısında rekabetçi duruşunu korumak için; değişen dünya pazarlarına uyum sağlamak, sektörün ve ekonomimizin geleceği için önemlidir. Avrupa ve Ortadoğu pazarlarına yakınlığı ile bilinen Türk tekstil ve hazır giyim sektörü için; kaliteli, moda-marka yaratabilen, üretim seyri ve çalışanın güvenliğinin denetlendiği küresel kurallar, verimliliği arttırmada beklenen bir durumdur. Hazır giyim sektörü için yeni bir misyon kaynağı olan denetmen, çalışanın mesleki ve teknik yeterliliklerine farklı bir bakış açısı kazandıracaktır. Denetim; başlangıç ve sonuç arasındaki faaliyetler, plan ve standartlar sürecidir. Kurumsal, mesleki ve teknik, teknolojik gelişmelerden haberdar, sorun çözmeye odaklı. ürün prosesinin termin – talimat faaliyetlerini düzenleyen denetmen; firmaitibarı, iş verimliliği, iş sağlığı ve güvenliğinin artmasında büyük öneme sahiptir. Araştırmanın örneklemini İHKİB 'e kayıtlı 2014 yılı verilerinden elde edilen; kadın, erkek, çocuk, dokuma veya örme hazır giyim grupları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubu ise İstanbul ili sınırlarındaki İHKİB'e kayıtlı 5368 işletmenin içinden tesadüfi yöntemle seçilmiş 120 firmaya uygulanan anketler yardımıyla araştırmanın verileri elde edilmiştir. Hazır giyim sektöründeki rekabet ortamında yeni istihdam alanlarına dikkat çekmek, kalite kontrolün tarihteki yolculuğundan, günümüz denetmen ihtiyacı ve nitelikleri üzerine yapılan bu araştırmada sonuçlara ulaşmak için elde edilen veriler, SPSS programından yararlanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde yüzde frekans değerleri hesaplanmış, bazı değişkenler arasında ilişkiyi ölçmek için ki-kare analiz tabloları hazırlanmıştır. Yapılan analizler doğrultusunda; anketi yanıtlayan personelin işletme içindeki pozisyonu ile eğitimi arasında anlamlı bir ilişki olduğu; eğitim durumu arttıkça, işletme içerisindeki pozisyonunun da yükseldiği görülmüştür. Görev alan denetmenin eğitim durumu ve işletmedeki görev ve yetkileri konusunda, özellikle İSG (İş Sağlığı ve Güvenliği) konusunda anlamlı bir ilişki olduğu söylenebilir. Denetmenin eğitim durumu yükseldikçe, ürünün üretim bandındaki seyri kadar; işçi sağlığı ve güvenli ortamlarda üretime verdiği önem dikkat çekmektedir. İşletmelerin işçi sayısındaki artışa paralel, denetmen sayısındaki artış da anlamlı bir sonuçtur. Alanda tecrübeli, mesleki eğitim ve sertifika programına katılmış olmak; işletmelerin denetmen tercihinde dikkate aldıkları kriterler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hazır Giyim işletmelerinde üretimin en önemli işlevlerinden biri olan denetim; ürünün doğru, eksiksiz ve zamanında seyri için sürekli, planlı ve değişken bir kontrol sürecidir.
Özet (Çeviri)
Textile and ready-made clothing sector varies continually in season and fashion with respect to the integration of production line and supporting industry. The sector dating back to Ottoman times is still a leading one in terms of its contribution to production, employment and exportation. Adapting to ever-changing world markets matters for the future of the sector and our economy to keep the competition against payquota practices, world-wide developments and agreements affecting the inustry. Global rules should be followed for Turkish textile and ready-made clothing industry known with its ties to European and the Middle Eastern markets in order to creat fashion and brand, to maintain a steady production and to provide work safety. A superintendent is of great importance for the company prestige, labour productivity, worker's health and work safety and should be aware of corporate, professional, technical and technological developments and oriented to problem solving and should deliver the instructions and deadline of a production process. The research deals with condions in which a superintendent is needed, requirements for a qualified employee to be a superintendent, what is expected from a superintendent and the criteria in a superintendent's report. The research is based on the sample of woven and knitted ready-made clothing groups for women, men and children whose data are extracted from 2014 records of İHKB (Istanbul Textile and Ready-made Garment Exporters' Associations). Tha data used in the research to reach conclusions have been analysed by using SPSS in drawing attention to new employments in ready-made clothing sector in a competitive environment and in explaining the quality control from a historical perspective and the need for and qualifications of a superintendent. Percentile frequency values have been calculated in analysing the data and chi-square analysis tables have been drawn up to measure the correlation among some variables. In the light of analyses done it has been observed that there is a significant correlation between the business position and the education level of an employee interviewed and the more educated the employee is the more he or she will be promoted in the business. It is possible to say that there is a significant correlation between the education level of the superintendent employed and his/her duties and power and especially occupational health and safety. It is remarkable that the more educated the superintendent is the more attention he or she will pay to the process in the production line as well as to the worker's health and to production in a safe environment. It is also a significant conclusion that number of superintendents tends to increase with the increase in the number of workers. Superintendence is a continuous, planned and variable controlling process in order to ensure expected, complete and timely production and it is one of the main functions of production in ready-made clothing businesses.