Web ve mobil destekli harmanlanmış öğrenme ortamlarının öğrencilerin motivasyon ve akademik başarılarına etkisi
The effect of web and mobile supported blended learning environment on students academic achievement and motivation
- Tez No: 429500
- Danışmanlar: DR. ÇELEBİ ULUYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma, web ve mobil destekli harmanlanmış öğrenme ortamlarının akademik başarı ve motivasyona olan etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma modeli olarak ön test-son test deney-kontrol gruplu deneysel modelin kullanıldığı bu çalışmada, katılımcılar amaçlı örnekleme ile belirlenmiştir. Katılımcı grubu Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi 2.sınıf öğrencilerinden 2014-2015 Bahar yarıyılı Öğretim Tasarımı dersini alan toplam 60 öğrenciden oluşmaktadır. Bu kapsamda hazırlanmış Katılımcı grubu deney ve kontrol grubu olmak üzere 30'ar kişilik iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu web destekli harmanlanmış öğrenme ortamındaki öğrenciler, deney grubu ise mobil destekli harmanlanmış öğrenme ortamındaki öğrenciler olarak belirlenmiştir. Web ve mobil destekli harmanlanmış öğrenmenin öğrencilerin akademik başarı ve motivasyon, etkisini tespit etmek için Akademik Başarı Testi, Başarı Odaklı Motivasyon Ölçeği, Öğretim Materyalleri Motivasyon Anketi kullanılmıştır. Buna ek olarak mobil destekli harmanlanmış öğrenme ortamında yer alan deney grubu öğrencilerine nitel görüşme formu uygulanmıştır. Nicel verilerin analiz edilmesinde SPSS 18 istatistik analiz programı aracılığıyla Kolmogorov Smirnov-Z Testi, bağımlı gruplar t-testi ve bağımsız gruplar t testi yapılmıştır. Görüşme formu aracılığıyla elde edilen nitel veriler ise içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, mobil destekli harmanlanmış öğrenme ile web destekli harmanlanmış öğrenme arasında akademik başarı ve motivasyona etki konusunda aralarında istatistiki olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Deney grubu öğrencilerinden nitel görüşme formu ile elde edilen veriler analiz edildiğinde mobil destekli harmanlanmış öğrenme ortamı istenilen ortamda ve zamanda erişilebilir, teorik derslerde uygulanabilir motive edici bir ortam olarak görülmüştür. Nicel ve nitel veriler birlikte değerlendirildiğinde mobil öğrenmenin harmanlanmış öğrenmedeki e-öğrenme bileşeni olarak kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study, was conducted to evaluate the Effect of Web and Mobile Supported Blended Learning Environment on Students Academic Achievement and Motivation. Research model as pre-test and post-test with experimental-control group experimental used in this study that participants were determined by purposeful sampling. Participant group consists of 60 students from Gazi University Education Faculty Computer and Instructional Technologies 2nd year student of the 2014-2015 Spring Semester Instructional Design course of the field. Participant group were divided into two groups as experimental and control groups including 30 people. Control group as web supported blended learning and experimental group as mobile supported blended learning were designated. Success-Oriented Motivation Scale, Teaching Materials Motivation Questionnaire and Academic Success test were used to determine impact on students' Success and Motivation in environment of web based blended learning and mobile based blended learning.In addition to that, form of qualitative interviews were applied on the experimental group located in mobile supported blended learning environments students. Quantitative data were analyzed by paired samples t-test, independent samples t-test Kolmogorov-Smirnov Z test with SPSS 18 statistical analysis program. The qualitative data that obtained through interview form were analyzed by the content analysis method. According to the study there was no significant difference in effect of academic success and motivation as statistically between mobile supported blended learning and web supported blended learning. To the results of qualitative data that, obtained from interviews form students in experimental group, mobile supported blended learning was seen as accessible from anywhere and anytime, can be applied in theoretical courses and as a motivating environment. When considered quantitative and qualitative data together mobile learning could be used as an e-learning component in blended learning.