Okul öncesi dönemde üç boyutlu tasarım ve üretimin çocukların bilişime yönelik algılarına etkisi
The effect of three dimensional design and production on children's perception of computing in preschool
- Tez No: 429501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmada okul öncesi dönemde tasarım ve üretimin, çocukların bilişime yönelik algılarındaki değişikliğe etkisi incelenmiştir. Araştırma, 2014–2015 Eğitim-Öğretim yılında Ankara ili merkezinde uygulanmıştır. Araştırmada yer alan katılımcılar, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Uygulama Anaokulu 5 yaş çocukları arasından seçilen 5 anaokulu öğrencisidir. Araştırmada, çocuklarla 3 boyutlu modelleme programında tasarımlar gerçekleştirilmiş ve 3 boyutlu yazıcıdan, yapılan tasarımların somut çıktıları alınmıştır. Veri toplama aracı olarak, yarı yapılandırılmış gözlem formu ve gözlem notları kullanılmıştır. Görüşme formu betimsel analiz yapılarak çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Gözlem notları ise çalışmanın amacına uygun olarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Sonuç olarak, 3 boyutlu tasarım ve üretimin çocukların bilişime yönelik algılarında olumlu katkı sağladığı belirlenmiştir. Çocukların tasarım ve üretim etkinliklerinden çok memnun oldukları, merak ve istekleri arttığı belirlenmiştir. Çocukların, bilgisayarın kullanım amaçlarına yönelik düşüncelerinin değiştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of design and production in preschool on changes in children's perception of computing is investigated. The research was implemented in 2014-2015 academic year in the city center of Ankara. 5 kindergarten students from Gazi University, Gazi Faculty of Education Pre-school of Application aged 5 participated in this research. In this study, designs were carried out with children via 3 dimensional modeling programs and tangible outputs of the designs were made through 3D painters. As a data collection tool, semi-structured observation forms and observation notes were used. Interview forms were analyzed and interpreted through descriptive analysis. Observation notes were analyzed and interpreted according to the objective of the study. As a result, it was determined that 3 dimensional design and production make a positive contribution towards children's perception of computing. It was stated that children were very pleased with design and production activities and their curiosity and requests increased. It was observed that children's thoughts towards objectives of using computer changed.