Ortaokul öğrencilerinin antropometrik, biyomotor ve fizyolojik özelliklerinin akademik başarı ile ilişkisi
The relation between the anthropometric, biomotor and physiological characteristics of secondary school students and their academic success levels
  1. Tez No: 429503
  2. Yazar: UMUT CANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul sekizinci sınıfta öğrenim gören kız ve erkek öğrencilerin antropometrik, biyomotor ve fizyolojik özelliklerinin akademik başarıları ile olan ilişkisini belirlemektir. Çalışmanın örneklemini, 2015-2016 eğitim öğretim yılında Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı rastgele örneklem yöntemi ile ulaşılan resmi yedi ortaokulun sekizinci sınıfında öğrenim gören 306 (n=143 kız, n=163 erkek) gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin antropometrik özellikleri; boy uzunluğu, vücut ağırlığı, çevre ölçümleri (baş çevresi, göğüs çevresi, bel çevresi, karın çevresi, kalça çevresi, calf çevresi, biceps çevresi ve önkol çevresi) beden kitle indeksi (BKİ) değerleri belirlenmiştir. Ayrıca karın, üst bacak, triceps ve suprailiak deri kıvrım kalınlığı ölçümleri yapılmış, vücut yoğunlukları ve yağ yüzdeleri hesaplanmıştır. Biyomotor özelliklerin belirlenmesinde flamingo denge testi, esneklik testi, dikey sıçrama testi, 30 saniye (sn.) şınav testi, 30 sn. mekik testi ve 1 mil koşu testlerinden yararlanılmış, anaerobik güçleri ve aerobik güçleri belirlenmiştir. Öğrencilerin istirahat kalp atım hızları, sistolik ve diastolik kan basınçları, solunum fonksiyonlarına ait zorlu vital kapasite (FCV), birinci saniyedeki zorlu ekspirasyon hacmi (FEV1) ve zorlu ekspirasyonda maksimum akım hızı (PEF) değerleri ölçülmüştür. Akademik başarının belirlenmesinde yarıyıl sonu başarı ortalama puanları dikkate alınmıştır. Öğrencilerin cinsiyet, yaş, antropometrik, biyomotor ve fizyolojik ölçümlerinden elde edilen frekans dağılımları, aritmetik ortalamaları, standart sapmaları, ortanca değerleri, minimum ve maksimum değerleri hesaplanmıştır. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığının sınanması için Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk Testleri yapılmıştır. Çalışmada yer alan değişkenler normal dağılıma uyum göstermediği için parametrik olmayan korelasyon kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin ölçülmesi için Spearman'ın sıra korelasyon katsayısı rho'dan yararlanılırken, kız ve erkek öğrencilerin akademik başarı puanları arasında fark olup olmadığına Mann-Whitney U testi ile bakılmıştır. Çalışmada kullanılan istatistiksel analizler % 95 güven aralığında 0,05 hata düzeylerinde gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, erkek öğrencilerin boy uzunluğu, vücut ağırlığı, baş, göğüs, bel, karın, kalça ve calf çevreleri, sistolik ve diastolik kan basınçları, dikey sıçrama, anaerobik güçleri, FEV1 ve PEF değerleri ile akademik başarıları arasında aynı yönlü çok zayıf ve zayıf ilişkiler tespit edilmiştir. Kız öğrencilerin boy uzunluğu ve 30 sn. mekik testi değerleri akademik başarıları arasında aynı yönlü zayıf bir ilişki tespit edilirken, FCV, FEV1, PEF değerleri ile çok zayıf ve zayıf ilişkiler tespit edilmiştir. Kız ve erkek öğrenciler arasında akademik başarı düzeyi açısından istatistiksel olarak kız öğrencilerin lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Erkek öğrencilerin bazı antropometrik özellikleri, sistolik, diastolik kan basınçları, dikey sıçrama ve anaerobik güç değerleri yine hem kız öğrenciler hem de erkek öğrencilerin solunum fonksiyon değerlerinin akademik başarına çok küçükte olsa olumlu yönde etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is determining the relation between anthropometric, biomotor and physiological characteristics of secondary school boy and girl students studying at eighth grades and their academic success levels. The sampling of the study consists of 306 (n=143 girls, n=163 boys) voluntary students studying at 8th Grade at 7 state secondary schools of Ministry of National Education (MoNE) in 2015-2016 Academic Year in Çorlu county of the city of Tekirdağ. The schools were selected with Random Sampling Method. The anthropometric characteristics of the students; the body heights, body weights, circumference measurements (head circumference, chest circumference, waist circumference, abdomen circumference, hip circumference, calf circumference, biceps circumference, and forearm circumference), Body Mass Indices (BMI) of the subjects were determined. In addition, the abdomen, thigh, triceps, and supra-iliac skinfold thickness measurements were made, and the body density and body fat percentages were measured. In determining the biomotor characteristics, the Flamingo Balance Test, Flexibility Test, Vertical Jump Test, 30-Second Push-Up Test, 30-Second Sit-Up, and 1 mile running tests were made use of, and the anaerobic and aerobic strengths of the subjects were determined. The resting heart beat rates, systolic and diastolic blood pressures, Forced Vital Capacity (FCV), First-Second Expiration Volume (FEV1) and Forced Expiration Maximum Flow Rate (PEF) values of the respiratory functions of the subjects were measured. In determining the end-of-the-year academic success, the semester academic success points were considered. The gender, age, and the frequency distributions of the anthropometrical, biomotor and physiological characteristics, arithmetic average values, standard deviations, median values, minimum and maximum values were measured. In order to test whether the data were consistent with the normal distribution or not, the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk Tests were made. Since the variables in the study did not show normal distribution, the non-parametric correlation was used. In order to measure the relations between the variables, the Spearman's Rank Correlation Coefficient (RHO) was used. The difference between the academic success points of the girl and boy students was examined with Mann-Whitney U Test. The statistical analyses used in the study were performed between 95 % Confidence Interval with 0.05 Error Rate. As a conclusion, a unidirectional very weak and weak relations was determined between the body weights and body heights, head, chest, waist, abdomen, hip and calf circumferences, systolic and diastolic blood pressures, vertical jump, anaerobic strength, FEV1 and PEF values of the boy students and their academic success rates. A unidirectional weak relation between the body heights and 30-Sit-Up Test values of the girls and their academic success rates; and very weak and weak relations was determined between the FCV, FEV1, PEF values. A statistically significant difference was determined between the academic success rates of the boys and girls in favor of the girls. It was determined that some anthropometric characteristics, systolic and diastolic blood pressure values, vertical jump and anaerobic strength values of the boys and the respiratory function values of the boys and girls affected positively to their academic success rates at a slight level.