İlköğretim 8.sınıf fen ve teknoloji dersi öğretim programının öğrencilerde biyoteknolojiye karşı ilgi uyandırabilirlik seviyesinin araştırılması
Investigating the level of ability of 8th level science and technology syllabus to raise interest of students towards biotechnology
  1. Tez No: 429502
  2. Yazar: ASİYE KILINÇCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Eğitim ve Öğretim, Biotechnology, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada ilköğretim 8.sınıf Fen ve Teknoloji dersi öğretim programının öğrencilerde biyoteknolojiye karşı ilgi uyandırabilme seviyesinin araştırılması amaçlanmaktadır. Araştırma, Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkamil merkez ilçelerindeki Sarısalkım İlköğretim Okulu, Edebali İlköğretim Okulu,Ömer Asım Aksoy İlköğretim Okulu, Ünler İlköğretim Okulu ve İnkılap İlköğretim Okulu olmak üzere, 5 kurumda öğrenim gören 317 öğrenci ile yürütülmüştür. Çalışmada elde edilentüm veriler SPSS 17.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Okullar arasındaki farklılığı bulmak için ANOVA, bölgeler arasındaki farklılığı bulmak için Mann-Whitney U-testi uygulanmıştır. Oluşturulan ilgi anketine göre öğrencilerin biyoteknolojiye ilgileri okul değişkenleri açısından karşılaştırıldığında anlamlı bir fark görülmemiştir. Ayrıca, farklı bölgelerde bulunan öğrencilerin biyoteknolojiye ilgileri arasında anlamlı bir farklılık görülmediği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the level of ability of 8th level Science and Technology syllabus to raise interest of students towards biotechnology. The investigation was conducted with 317 students from 5 schools in Şahinbey and Şehitkamil districts of Gaziantep province as Sarısalkım Primary School, Edebali Primary School, Ömer Asım Aksoy Primary School, Ünler Primary School and İnkılap Primary school. Data obtained from the investigation was analized by SPSS 17.0 package programme. ANOVA was performed to investigate the difference between the schools, Mann-Whitney U-test was performed to investigate the difference between the districts. According to the interest survey which was constructed, there is not a significant difference between the interest levels of students from different schools towards biotechnology. Also there is not a significant difference between the interest levels of students, who live in different districts, towards biotechnology