Ankara Etnoğrafya Müzesi'ndeki Kırşehir halıları
Kırsehir carpets In Ankara Ethnography Museum
  1. Tez No: 279418
  2. Yazar: ÇİĞDEM KARAÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmada Ankara Etnoğrafya Müzesi'nde bulunan Kırşehir yöresine ait seccâde halıları incelenmiştir.Birinci bölümde konunun tanımı, sınırları, yöntemi ve konu ile ilgili yayınlar verildikten sonra Kırşehir'in tarihi ve halıların bulunduğu müze hakkında bilgiye yer verilmiştir.İkinci bölümde Türk halı sanatının tarihi gelişimi ile ilgili bilgi yer almaktadır.Katalog bölümünde incelenen örneklerin tek tek tanımlaması yapılmıştır. Karşılaştırma ve değerlendirme bölümünde, incelediğimiz halılar malzeme, renk, teknik, desen ve kompozisyon özellikleri açısından değerlendirilmiş ve Kırşehir yöresine ait bilinen diğer örneklerle, Anadolu'daki diğer dokuma merkezlerinde dokunmuş halılarla karşılaştırılmıştır.Sonuç bölümünde çalışmanın kısa değerlendirmesi yer almaktadır.Çalışmanın sonunda yararlanılan yayınlar ile ilgili bilgi verilmiş, ekler bölümünde ise çalışmamıza destek olarak tablolar ve çizimler bulunmaktadır.Anahtar Sözcükler1.Etnoğrafya Müzesi2.Kırşehir halıları3.Seccade halısı4.Halı5.Dokuma
Özet (Çeviri)
In this research, Kırşehir prayer rugs in Ethnography Museum , Ankara were investigated.In the first chapter, the history of Kırşehir and information about the museum that is exhibiting the prayer rugs were explained upon giving information about the subject, its boundaries, method and references,The second chapter includes the information about the historical development of the Turkish Carpet Art.In the catalogue part, the samples that had been examined earlier have been defined one by one, and in the evaluation part they were investigated in terms of material, colour, technique, composition, and pattern. Furthermore the comparison of the other known examples from Kırşehir region and other examples of Anatolian region were made.In the conclusion part, an evaluation of the study is done briefly.At the end of the study the references are given as well as appendix part tables and drawings.Key words1.Ethnography Museum2.Kırşehir carpets3.Prayer rug4.Carpet5.Weaving