Türkçe öğretiminde çocuk romanları (2000-2015)
Children's novels in Turkish teaching (2000-2015)
  1. Tez No: 429506
  2. Yazar: SÜMEYRA BOYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN AYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Kitaplar, çocuğun eğitimi ve dil gelişiminde etkin bir rol üstlenir. Edebî eserlerle tanışan çocuk eleştirel düşünme, yorum yapma, kendini ifade etme gibi becerileri kazanır. Farklı hayatlarla karşılaşıp yeni bakış açıları edinen çocuk, bilişsel gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayarak ait olduğu topluma uyum sağlar. Dil gelişiminin desteklenmesi ve zenginleştirilmesi için dilin titizlikle kullanıldığı, edebî ve estetik değeri olan eserlerin kullanılması gerekir. Çocuğun, ana dilinin güzelliğini ortaya koyan, kendi yaşına ve seviyesine uygun eserleri okuması, okuma zevk ve alışkanlıklarının geliştirilmesi ile dil bilinci oluşumuna hizmet eder. Çocuklara sunulan kitapların Türkçeyi iyi kullanan yazarların elinden çıkması ve çocuk edebiyatı özelliklerini taşıması önemlidir. Çocukların söz konusu nitelikli eserlerle karşılaştırılmasında aile ve eğitimcilere büyük sorumluluk düşmektedir. Çalışmada çocuk edebiyatının kavramsal çerçevesi ve bu kapsamda çocuk romanı ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı,“çocuk romanı”olarak nitelendirilen eserlerin dil ve anlatım özelliklerini incelemek, belirlemek ve bu eserlerin çocuk romanı özellikleri taşıyıp taşımadıklarını ortaya koymaktır. Çalışmanın çocuk edebiyatı eserlerinin incelenmesinde kaynaklık edeceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, öncelikle 2000-2015 yılları arasında Milli Kütüphaneye kayıtlı çocuk romanları esas alınmıştır. Söz konusu yıllar içerisinde toplam üç ve üzerinde romanı olan yazarların eserleri belirlenerek bunlar arasından tesadüfi yöntemle otuz roman seçilmiştir. Araştırmacı tarafından bu romanlar okunmuş, temalara göre sınıflandırılmış, özetlenmiş ve içerik özellikleri yönünden incelenmiştir. Araştırmayı nicel olarak desteklemek amacıyla, seçilen eserler ilköğretim 5, 6, 7 ve 8. sınıflardan toplam 240 öğrenciye okutularak öğrencilerin bu eserlerin içerik özelliklerini algılamalarını belirlemek amacıyla anket formu düzenlenmiş ve uygulanmıştır. Diğer yandan, öğretmenlerin“romanda bakış açısı”hakkındaki düşüncelerini almak üzere, tesadüfi yöntemle seçilen dört ortaokulda görevli öğretmenlerin görüşlerine başvurulmuştur. Bu okullarda görev yapan otuz Türkçe öğretmeni ile görüşülerek elde edilen veriler çalışmaya dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Books, takes an active role in their child's education and language development. The children who meet the literary works gain skills such as self-expression, critical thinking and commenting, children who encounter with different life experiences and new perspectives, adapt to the society to which it belongs by completing the cognitive development in a healthy way. For the support and enrichment of language development, the works that have literary and aesthetic values and the language has been used carefully, should be used. For the children, reading of the works that are appropriate to his age and level and reveals the beauty of the native language, serves the development of reading habit and linguistic consciousness. It is important that the books are offered for the children must be written by the author who use Turkish language well, and include the features of children's literature. Families and educators have great responsibility on the subject of meeting children with the qualified works. In this study, firstly, the children's novels which were registered in National Library between the years 2000-2015 was scanned and listed. Within this period, the authors who have three and more works were determined and thirty works were selected among them. The novels were read, classified by themes, summarized and examined in terms of their content by the researcher. In order to promote the study quantitatively, the selected works were read by a total of 240 students from 5th, 6th, 7th and 8th primary class. With the objective to determine the perception of the students for the novel's content, the questionnaire was prepared and conducted. On the other hand, to get the teachers' thoughts about the point of view in the novel, the survey has been conducted with teachers randomly chosen in four different middle schools. The data which was obtained from interviews with thirty Turkish teachers were included in the study.