Siber güvenlik kavramının gelişimi ve Türkiye özelinde bir değerlendirme
The evaluation of cyber security concept: A case of Turkey
  1. Tez No: 429510
  2. Yazar: BARIŞ ÇELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüzde ülkeler, teknolojik imkân ve kabiliyetlerini geliştirerek siber uzayda hak sahibi olabilmek ve bu alanda nüfuzlarını artırmak istemektedirler. Teknolojiye ve internete daha çok bağımlı hale gelen ülkeler, siber saldırıların vazgeçilmez bir unsuru olan internet üzerinden, çok daha rahat bir şekilde siber saldırılara maruz kalabilmektedir. Bu siber saldırıların, genellikle ülkeler için hayati öneme haiz olan ulaşım, enerji, su, finans ve haberleşme gibi kritik altyapı sektörlerine yapıldığını düşünürsek, sonuçları itibariyle, çok büyük maddi zararlar, can ve mal kayıpları yaşanabilecek ve bu sektörlerden bir süre hizmet alınamaz hale gelinebilecektir. Bu sebeplerle devletler, kendi savunma mekanizmalarını oluşturarak, belirsizliklerle dolu siber uzayı, yeni huzursuzluklar doğurmadan, kontrol altına alabilecek siber güvenlik çalışmaları ve politikalarını belirlemek zorundadırlar. Sonuç olarak, siber güvenlik kavramının bileşenlerini çok iyi bir şekilde idrak etmek, yaşanmış siber saldırı örneklerinden ders çıkararak yeterli seviyede bilinç ve farkındalık seviyesine ulaşmak, uluslararası örgütler ve devletler nezdinde yürütülen siber güvenlik çalışmaları ve politikalarını çok iyi anlayarak ulusal siber güvenlik politika ve eylem planlarını oluşturmak, devletlerin siber güvenlik ile ilgili yürütmek zorunda olduğu asıl amaçları arasında olmalıdır.
Özet (Çeviri)
In today's world, countries strive to be in a favorable position in the cyber space and improve their influence by enhancing technological adequacy and capabilities. Countries which are deeply dependent on technology and internet can be exposed to cyber-attacks more over the internet, an indispensable element of cyber-attacks. Considering that these cyber-attacks usually target the critical infrastructure sectors such as transportation, energy, water, finance, and telecommunications, which one of utmost importance for the countries. It is not hard to imagine the possibility of immense financial losses, loss of life and property and drastic reductions in services that can be experienced if such attacks occur. Therefore, countries, by creating their own defense mechanisms, should develop their own cyber security studies and policies to take control of cyberspace filled with uncertainties without new unrest occurred. Consequently, achieving an adequate level of consciousness and awareness by identifying lessons from the examples of experienced cyber-attacks, by recognizing the components of the concept of cyber security better, and creating their national cyber security policy and action plans by understanding very well of cyber security studies and policy conducted by international organizations and states should be among the main goals about cyber security which the states have to conduct.