Ölçeklerin faktör yapısını belirlemede kullanılan açımlayıcı faktör analizi ve kümeleme analizi ile verilerin sınıflandırılmasında kullanılan diskriminant ve lojistik regresyon analizi tekniklerinin karşılaştırılması
The comparison of explanatory factor analysis and clustering analysis which are used for determining scale factor structure, and the comparison of discriminant and logistic regression analysis techniques which are used for data classification
  1. Tez No: 429522
  2. Yazar: ZAFER ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinin akdemik güdülenmelerine etki eden faktörlerin belirlenmesi ve öğrencilerin güdülenme durumlarına göre sınıflandırılmasında faktör analizi, kümeleme analizi, diskriminant analizi ve lojistik regresyon tekniklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amacını taşımaktadır. Çalışmanın evrenini 2014-2015 eğitim öğretim yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi öğrencileri, örneklemini ise uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 562 kız ve 109 erkek öğrenci olmak üzere toplam 671 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin akademik güdülenmelerini belirlemek amacıyla Pintrich, Smith, Garcia ve McKeachie (1991) tarafından geliştirilen güdülenme ve öğrenme stratejileri ölçeğindeki güdülenme alt ölçeği kullanılmıştır. Öğrencilerin sosyo-demografik bilgileri ise araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”aracığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21 paket programı ile LISREL 8.8 paket programı kullanılmıştır. Hem açımlayıcı faktör analizi hem de kümeleme analizi ölçeğin faktör yapısını açıklamada benzer sonuçlar vermiştir. Öğrencilerin güdülenme durumlarına göre sınıflandırılmasında ise genel doğru sınıflandırma yüzdelerine bakıldığında diskriminant analizi %93,9'luk bir doğru sınıflandırma performansı gösterirken, lojistik regresyon analizi %91,2'lik doğru sınıflandırma performansı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is compare the techniques of factor analysis, clustering analysis, discriminant analysis and logistic regression analysis in terms of the determination of factors affecting academic motivation of the university students and the classification of the students by their motivational level. The population of the study is Gazi University Gazi Education Faculty students who studied in 2014-2015 educational year and the sample of the study consists of 671 students (562 male and 109 female) who were selected by using convenient sampling. In order to determine academic motivational level of the university students, motivation sub-scale in“Motivated Strategies for Learning Questionnaire,”which was developed by Pintrich, Smith, Garcia and McKeachie (1991) was used. Personal information form that was created by the researcher was used for collecting data on students' socio-demographic information. SPSS 21 package program and LISREL 8.8 package program were used for analyzing data. In the analysis conducted by using SPSS 21, both explanatory factor analysis and clustering analysis produced same results on explaining factor structure of the scale. In terms of the classification of the students' motivational level, discriminant analysis and the logistic regression analysis performed 93,9% and %91,2% accurate classification performance, respectively.