Senaryo temelli öğretimin fen bilimleri dersindeki başarıya ve derse yönelik tutuma etkisi
The effect of teachi̇ng based on scenari̇o to success of phsyi̇cal sci̇ences class and atti̇tude towards the class
- Tez No: 429529
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL KAYABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüzde meydana gelen değişim ve gelişime paralel olarak öğrenilen bilgilerin günlük hayata aktarılarak etkili bir şekilde kullanılabilmesi önem kazanmıştır. Bununla birlikte günümüz eğitim felsefelerinde çok fazla önem kazanmış olan yaşam boyu öğrenme süreci doğrultusunda gerçeğe en yakın şekilde öğrenme ortamlarının hazırlanması gereklilik haline gelmiştir. Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programına göre derslerin planlanması ve uygulanmasında öğrencinin aktif, öğretmenin ise rehber ve yönlendirici olacağı öğrenme ortamları (problem, proje, argümantasyon, işbirliğine dayalı öğrenme vb.) temel alınmıştır (MEB, 2013). 5. sınıf Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı, 2012-2013 eğitim öğretim yılında değişen eğitim sistemi ile güncellenen öğretim programlarından biridir. Senaryo temelli öğretim modelinin özellikleri güncellenen fen bilimleri dersi öğretim programı amaçlarının gerçekleştirilmesi açısından uygun olacağı düşünülmektedir. Bu çalışma, senaryo temelli öğretimin fen bilimleri dersindeki başarıya ve derse yönelik tutuma etkisini incelemek amacıyla yapılmış deneysel bir çalışmadır. Araştırmada deneysel desenlerden“Ön test, Son test Kontrol Gruplu Desen”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Fen Bilimleri 5. sınıf güncel öğretim programının uygulandığı, Ankara ili Ayaş İlçesi'nde 5.sınıfta öğrenim görmekte olan 45 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma 2013-2014 eğitim öğretim yılında yürütülmüştür. Uygulama süreci 6 hafta sürmüştür. Bu süreçte deney grubunda senaryo temelli öğretimle ders işlenirken kontrol grubunda hali hazırda uygulanmakta olan programa göre ders işlenmiştir. Çalışma verilerini toplamak amacıyla Yer Kabuğunun Gizemi Ünitesi (YKGÜ) başarı testi ve Fen Bilimleri Dersine Yönelik (FBDY) tutum ölçeği kullanılmıştır. YKGÜ başarı testi ve FBDY tutum ölçeği ön test ve son test olarak iki kez uygulanmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen bulgular, senaryo tabanlı öğretim yönteminin, ortaokul beşinci sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersindeki başarılarına ve derse yönelik tutumlarına etkisinin yorumlanması amacıyla kullanılmıştır. YKGÜ başarı testi başlangıçta tek doğru cevabı olan çoktan seçmeli 31 madde olarak araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Başarı testinin pilot uygulaması farklı okullarda öğrenim görmekte olan 64 adet 6. sınıf öğrencisi üzerinde yapılmıştır. Yapılan pilot uygulama sonucunda elde edilen verilerin analizinde maddelerin güçlüklerine, madde güçlük indekslerine ve maddelerin ayırt ediciliklerine bakılmıştır. Yapılan madde analizi sonucuna göre ayırt etme gücü düşük olan 4 madde testten çıkarıldıktan sonra geriye kalan 27 madde denel çalışmada uygulanmıştır. Tek doğru cevabı olan çoktan seçmeli 27 sorudan oluşan YKGÜ başarı testi araştırmacı tarafından geliştirilmiş olup ve testin KR-20 güvenirlik değeri ,781 olarak bulunmuştur. 30 maddeden oluşan FBDY tutum ölçeği gerekli izinler alındıktan sonra kullanılmış olup toplam Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı 0.94 tür. Verilerin analizinde ön test-son test düzeyinde karşılaştırmalar için bağımlı gruplar için t- testi ve ANCOVA, deney- kontrol grubu düzeyinde karşılaştırmalar için bağımsız gruplar için t- testi kullanılmıştır. YKGÜ başarı testinin uygulamalarından elde edilen bulgular, senaryo tabanlı öğretim yönteminin öğrencilerin akademik başarıları üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte FBDY tutum ölçeği bulguları öğrencilerin Fen Bilimleri dersine karşı tutumlarının olumlu yönde geliştiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The effective usage of the information, that is learned by the change and improvement that happens nowadays, gains importance. In addition, it becomes necessary that the preparation of learning environment that is closest to the reality by the lifelong learning process which gained much importance on nowadays education philosophy. According to Physical Sciences Class Teaching Program, the environments(learning based on problem, project,argumentation, cooperation etc. ), that students are active on planning and practicing classes and teachers are guide and leader , is based on.(MEB,2013) . 5. class physical sciences class teaching program is one of the programs that is updated through teaching system which was changed in 2012-2013 education teaching year. The implementation period has lasted 6 weeks. While in the experimental group scenario based education lessons have been given in this time period, in the control group the lessons give have been according to the already being appplied program. It is thought that the specifications of teaching system based on scenario are proper for realizing the purposes of the physical sciences class teaching program which was updated. At the beginning the YKGU succes test has been prepared by the researcher as a multipple selection 31 articles with one correct answer. The succes test pilot implementation has been carried out on 64 students from different schools studying in 6'th grade. On the analysis of the result values of the carried out pilot implementation test, it has been looked at the articles difficulties, article distinctiveness. As a result of the article analysis done, 4 articles with lower difficulty distinctivnes have been taken out of the test and the remaining 27 articles have been applied in the experimental work. This work, is an experimental work for investigating the effect of teaching based on scenario to success of phsyical sciences class and attitude towards the class. In the research, ''pre-test, last test control group pattern '' ,which is one of the experimental patterns, is used. The work group of the research is constituted of the 45 5th class students who are active in learning at Ankara City Ayaş County which is updated teaching program is implemented. The research was done in 2013-2014 education teaching year. Secret Unit of Earth Crust ) (YKGU) success test and the attitude scale towards physical sciences class (FBDY) are used for getting research data.YKGÜ success test and FBDY the attitude scale were implemented twice as pre-test and last-test . The findings that are learned from data collection tools are used for commenting the effect of teaching method based on scenario to the success of 5th grade students on physical sciences class and the attitude of them towards the class. YKGU success test ,that is constituted of 27 question, multiple select and one right answer, is developed by the researcher and KR-20 reliability value of the test is found as 781. FBDY attitude scale was used after getting permissions and the total Cronbach Alpha reliability coefficient is 0.94. By analyzing the data, ANCOVA and t-test for dependent groups is used for pre-test last test level comparison, t-test for independent groups is used for experiment and control group level. The findings that were learned from YKGU success test applications shows that the method of teaching based on scenario is effective on the academic success of students. In addition , FBDY attitude scale findings shows that the attitude of students towards physical sciences class are developed positively.