Dindarlık ve kaygı ilişkisi (Sinop E Tipi Kapalı Cezaevi örneği)
The relationship between religiosity and anxiety(Sinop E Type Closed Prison)
  1. Tez No: 429566
  2. Yazar: HÜSEYİN KONUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmamızın genel amacı; mahkûmlarda dini eğilim, dindarlık ve kaygı arasındaki ilişkiyi karşılaştırmalı olarak bazı değişkenler açısından incelemektir. Bu nedenle Sinop E-Tipi Ceza infaz Kurumunda kalan ve rast gele seçilmiş 375 kişi ile çalışılmıştır. Çalışmayı kabul eden kişilerden Dindarlık Ölçeği ve Kaygı Ölçeğini doldurmaları istenmiş. Yapılan bu araştırmada bağımsız değişkenler olarak yaş, medeni durum, cezaevinde kaldığı süre, dindarlık algısı ve kaygı durumu değişken olarak belirlenmiştir. Esas amaç olarak ise, motive edici bir unsur olarak din olgusunun hükümlüler için taşıdığı önem ile birlikte, dindarlık etkeninin kaygı durumunu etkilemedeki fonksiyonu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma üç bölümde sunulmuştur. Birinci bölümde dindarlık ve kaygı kavramlarıyla ilgili kuramsal açıklamalar ve aralarındaki ilişkiden bahsedilmektedir. ikinci bölüm yöntem ve uygulamadan oluşmakta, üçüncü bölümde ise bulgular ve yorum yer almaktadır. Sonuç kısmında, yaş, medeni durum, cezaevinde kalma süresi ile dindarlık arasında anlamlı bir bağ kurulmuş ayrıca hükümlülerin hayata bakış açıları, inançları ve dinî yönelimleri ile kaygı durumları arasında negatif bir ilişki olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The general aim of our research is the trend of religious prisoners, the relationship between religiosity and anxiety in terms of some variables to examine in a comparative way. Therefore, Sinop E-Type prisons and the remainder in randomly selected has been studied by 375 people. Anxiety scale and the Religiosity of the people who work for you were asked to complete the scale. In this research independent variables as age, marital status, time in prison, his piety, and the perception of the state as a variable of concern has been identified. As the main aim, the importance of the phenomenon of religion as a motivating factor for the prisoners, along with anxiety to reveal the function of determining the status of the factors of religiosity has been studied. The research has been presented in three sections. In the first part, the theoretical description of the concepts of religiosity and anxiety and refers to the relationship between them. The second section consists of the methods and practices applied, in the third chapter, findings and comments is located. In conclusion, age, marital status, religiosity also established a significant link between the duration of staying in prison for inmates with life perspectives, beliefs, and religious orientations have revealed that there is a positive relationship between state anxiety with.