Çift kariyerli ailelerde yaşanan iş-aile, aile-iş çatışmasının iş ve yaşam tatminine etkisi: Yönetici ve eş desteğinin düzenleyici rolü
The mediator effect of work-family, family-work conflict on the effect of spousal and managerial support on work and life satisfaction in dual-carrier families
- Tez No: 429569
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Son yıllarda yaşanan sosyo-ekonomik gelişmeler çok sayıda bireyin iş hayatına girmesine neden olmuş, bu nedenle de bireyler birçok rol tanımını birden yerine getirmek zorunda kalmışlardır. İş hayatında başarılı birer çalışan olan bireylerin, evlerinde iyi bir eş, iyi bir anne/baba ve sosyal hayatlarında iyi bir arkadaş rolünü yerine getirmeye çalışırken bu roller arasında çatışma yaşaması kaçınılmazdır. Bu çalışmada Bankacılık sektöründe çalışan çift kariyerli ailelerin yaşadıkları iş-aile ve aile-iş çatışmalarının iş ve yaşam tatminine etkisinde yöneticilerinden ve eşlerinden gördükleri desteğin düzenleyici rolü incelenmiştir. Bankacılık sektöründe çalışan, çift kariyere sahip 301 birey çalışma kapsamına alınmıştır. Araştırma sonuçlarında iş-aile çatışmasının iş ve yaşam tatmini üzerinde negatif etkisi olduğu; eş ve yönetici desteğinin ise bu etki üzerinde düzenleyici rolü olduğu tespit edilmiştir. İş ve yaşam tatmini arasında ise pozitif bir ilişkinin varlığı da yine kurulan modeller ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic progresses in the recent years prompted many individuals to enter into business life and many individuals were reluctantly admitted different roles as a result of this. When successful individuals in work life also try to be a good partner, mother/father or a good friend in their social file, conflicts between these roles become inevitable. In this study the effect of spousal and managerial support on work and life satisfaction with the mediator role of work-life and life-work conflicts was assessed in 301 individuals within the banking sector who lives in dual-carrier families. In results it is found out that, the work-life conflicts have a negative effect on work and life satisfactions, the spousal or managerial support have a mediator role on this effect. Also a positive relationship was confirmed between the work and life satisfaction with the newly settled models.