Ömer Nesefi'nin et-Teysir adlı tefsirinde Tevbe suresinin tahkik ve değerlendirmesi(162-165 varaklar arası)
Edition and evaluation of the Surah at-Tawbah in the tafsir of Omar Nasafi (Between waraqs 162-195)
- Tez No: 602755
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada Ömer Nesefî'nin“et-Teysîr fi't-Tefsir”eserindeki Tevbe Sûresi 68-129. âyetlerin bulunduğu 162a-194b arası varakların tahkik ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışma giriş, dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında faydalanılan nüshalar ve tahkik hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Ömer Nesefî'nin hayatı, hocaları, talebeleri hakkında bilgi verilip çalışmada yararlanılan kaynaklar ve izlenen yöntemler hakkında değerlendirme yapılmıştır. İkinci bölümde“et-Teysîr fi't-Tefsir”Tevbe Sûresi 68-129. âyetler Kur'ân İlimleri açısından değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde“et-Teysîr fi't-Tefsir”rivâyet ve dirâyet yöntemleri açısından incelenmiştir. Dördüncü bölümde Tevbe Sûresi'nin bulunduğu 162-195 numaralı varakların karşılaştırmalı tahkik değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuç bölümünde ulaşılan bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the edition and evaluation of the waraqs 162a-194b, which are verses 68-129 of the Surah at-Tawbah in the book of“et-Teysîr fi't-Tefsir”in by Omer Nasafi, have been studied. The study consists of an introduction, four chapters and a conclusion. In the introduction, information about the copies and edition used are given. In the first chapter, information about Ömer Nesefî's life, teachers, pupils are given, the sources used in the study and the methods followed were evaluated. In the second chapter,“et-Teysîr fi't-Tefsir”, Surah at-Tawbah 68-129. verses are evaluated in terms of the Qur'an. In the third chapter,“et-Teysîr fi't-Tefsir”is analyzed in terms of narrated exegesis and detailed inductive methods. In the fourth chapter, the edition and evaluation of waraqs numbered 162-195, which the Surah at-Tawbah. The findings are presented in the conclusion section.