Jean Jacques Rousseau'nun siyaset felsefesinde birey ve devlet
- Tez No: 429837
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN YAKUBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın temel odağı, Rousseau'nun siyaset felsefesinde devlet ile bireyin konumu ve arasındaki ilişkidir. Rousseau'nun doğa durumu tasvirinde eşit ve özgür koşullarda yaşayan ve bir bütün olan insan, toplumsallaşmayla birlikte özgürlüğü, eşitliği ve bütünlüğü yitirmiştir. Bu anlamda Rousseau, toplum sözleşmesi kuramıyla, bireye yitirdiği bütünlüğü, eşitliği, özgürlüğü sağlamayı amaçlar. Bu bağlamda tezimiz Rousseau'nun toplum sözleşmesi kuramında ortaya koyduğu devletin niteliklerini ve bireyin yitirdiği temel değerleri yurttaş kimliğinde yeniden nasıl kazanabileceğini ortaya koymaktadır. Bu bakımdan Rousseau'nun idealinde iki önemli unsur olan yurttaşın ve doğrudan demokrasinin, gerekli koşullar sağlandığında, gerçekleşebileceğine olan inanç önem taşımaktadır. Anahtar Sözcükler Doğa durumu, toplumsallaşma, toplum sözleşmesi, yurttaş, doğrudan demokrasi.
Özet (Çeviri)
The main focus point of this study is the relation between position of individual and state in Rousseau's politics philosophy. In Rousseau's nature status description, within socialization, a total individual living free and equal deceives freedom, equality and totality. In this sense, Rousseau aims to provide individuals totality, equality and freedom which are deceived in social contract theory. In this sense, our thesis finds out how to regain the main values individuals lost as a citizen and government quality which are defined in Rousseau's social contract theory. At this point, direct democracy and citizenship which are two important elements of Rousseau's idea, gains significant belief coming true if necessary circumstances are acquired. Key Words Nature Statue, Socialization, Social Contract, Citizen, direct democracy.