Yargı kararlarında kitle iletişim özgürlüğü
Freedom of mass media in adjudications
- Tez No: 429848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN MURAT IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ruh dünyamızda yeşerttiğimiz düşüncelerin anlam ifade edebilmesi için dışa aktarılmaları gerekmektedir. Düşüncelerin dışa aktarılması da ifade özgürlüğünün varlığı ile sağlanabilir. Günümüz dünyasında teknolojik gelişmelerle şekillenen ve çeşitlenen iletişim araçları ifade özgürlüğünün sağlanmasında çok etkin bir rol üstlenmektedir. O kadar ki radyo televizyon ve internetin icadıyla beraber artık ifadeler anlık olarak çok büyük kitlelere ulaşabilmekte ve toplumlara yön vermektedir. Kitle iletişimin toplumlar üzerindeki yadsınamayan bu etkisi, hakim otoriteleri kitle iletişim araçlarına karşı yeni tutumlar sergilemeye itmiştir. Hakim otoritelerin bu tutumları, toplumları temel hak ve hürriyetlerin en önemlilerinden biri olan ifade özgürlüğünün kitlesel görünümü olan kitle iletişim özgürlüğünün sınırlandırılmasının sınırının ne olacağı sorusu ile karşı karşıya bırakmıştır.“Yargı Kararlarında Kitle İletişim Özgürlüğü”başlıklı bu çalışmada kitle iletişim özgürlüğüne Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin yaklaşımı örnek kararlar eşliğinde irdelenmiştir. Anahtar Sözcükler Kitle iletişim, Özgürlük, Otorite, İfade, Teknoloji, İletişim araçları, Yargı Kararları, Radyo, Televizyon, İnternet
Özet (Çeviri)
Thoughts that we vivify in our inner world need to be expressed out for them to make sense. Expressing out of thoughts can be achieved by existence of freedom of expression. The media, which is shaped and diversified through technologic developments in today's world, assumes a very active role in achieving freedom of expression. Insomuch that now expressions instantly reach very large masses and guide communities with invention of radio, television and internet. This undeniable influence of mass media on societies has led sovereign authorities to display new attitudes towards mass media. This attitude of sovereign authority has confronted societies with a question of what would be the limit of limitation of freedom of mass media, which is the mass appearance of freedom of expression that is one of the most important fundamental rights and freedoms. This study titled“Freedom of Mass Media in Adjudications”investigated approach of Constitutional Court, Supreme Court of Appeals, Counsel of State, European Court of Human Rights to freedom of mass media with example of decisions. Keywords Mass media, Freedom, Authority, Expression, Technology, Media, Adjudications, Radio, Television, Internet