Decomposability and transparency: A corpus-based analysis of the use of phrasal verbs in ELF interactions
Ayrıştırılabilirlik ve şeffaflık: Ortak dil İngilizce etkileşimlerinde öbeksi eylemlerin kullanımının derlem temelli incelenmesi
- Tez No: 429985
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAYYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, öbeksi eylemlerin kullanımlarının ayrıştırılabilirlik ve şeffaflık doğasını İngiliz Ulusal Derlemi'ndeki (BNC) anadili İngilizce olan konuşmacıların ve Viyana Oxford Uluslararası Derlemi'ndeki (VOICE) anadili İngilizce olmayan konuşmacıların oluşturduğu iki tür derlem aracılığıyla araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, anadili İngilizce olan ve olmayan konuşmacıların otantik sözlü iletişimlerinde öbeksi eylemlerin doğal kullanımları aracılığıyla bu yapıların kullanım tabanlı kalıplarını incelemektedir. Böylelikle, bu olguya açıklayıcı bir yeterlik sağlayacaktır. Bu amaca ulaşmak için, BNCweb ve AntConc 3.4.4 bağlamlı dizin yazılımları kullanan derlem-temelli bir inceleme, öbeksi eylemlerin sıklık, ayrıştırılabilirlik ve şeffaflık özellikleri üzerine nicel bir çözümleme yapmak adına BNC ve VOICE derlemleri aracılığıyla yürütülmüştür. Sonuçlar anadili İngilizce olan ve olmayan konuşmacıların ikisinin de ilginç bir biçimde benzer öbeksi eylem kullanımı gösterdiklerini, öbeksi eylem karşılıklarını kullanmak yerine bir kelimelik eşdeğerlerini kullanma eğilimi ve öbeksi eylem kullanımlarında ise kaçınma davranışı sergilediklerini işaret etmektedir. Ayrıştırılabilirlik doğasına ilişkin, inceleme; öbeksi eylemleri genellikle ayrıştırılamaz konumlarında kullanma ve ayrıştırılabilir olanları ise kendi doğal konumlarında kullanmaktan kaçınma eğilimini belirten şaşırtıcı biçimde ilginç bir benzerlikle sonuçlanmaktadır. Bu yüzden, bu çalışma BNC ve VOICE derlemleriyle belgelenen öbeksi eylemlerin kullanımlarında İngilizcenin iki konuşmacısı tarafından öne sürülen benzer bir işlem sisteminin varlığına dikkat çekmesinde önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the decomposability and transparency nature of the uses of phrasal verb (PV) structures through two corpora representing two dichotomous ends of the speaker continuum, namely, native speakers in British National Corpus (BNC) and non-native speakers in Vienna Oxford International Corpus of English (VOICE). It examines the usage-based patterns of PVs through the natural uses of PVs in authentic oral communications of native and nonnative speakers, thereby providing explanatory adequacy to the phenomenon. To achieve this objective, a corpus-based analysis using the concordance programs BNCweb and AntConc 3.4.4 was conducted through BNC and VOICE to do a quantitative analysis on the frequency, decomposability and transparency characteristics of PVs. The findings point to both native and nonnative speakers demonstrating an interestingly similar use of PVs, displaying avoidance behavior in their PV use and a tendency to use one-word equivalent verbs instead of using PV correspondences. As for the decomposability nature, the analysis has pointed to a striking resemblance, namely the tendency to use PVs in their non-decomposable position and the avoidance of decomposable PVs in their natural decomposable position. Therefore, the current study has taken on a new significance by drawing attention to the existence of a similar processing system by two representative speakers of English, in their PV uses, evidenced by two spoken corpora, BNC and VOICE.