Two essays on macroeconomics
Makroekonomi üzerine iki makale
- Tez No: 527753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN ELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez makroekonomi üzerine iki makaleden oluşmaktadır. İlk makale, kayıtdışı sektörün ülkelerin kendi ve dünya teknoloji sınırına erişimindeki rolünü anlamayı amaçlamaktadır. Kayıtdışı ekonominin varlığının kayıtlı Toplam Faktör Verimliliği (TFV) ölçümleri üzerinde önemli bir etkisi olduğu bulunmuştur. 2006 yılı için bakıldığında tek sektörlü klasik modelden elde edilen TFV ve kayıtdışı ekonominin olduğu modelden elde edilen kayıtlı TFV arasındaki fark %25'tir. Hem kayıtlı hem de kayıtdışı işgücü verimliliği ile ülkelerin geliri arasında pozitif bir ilişki vardır. Teknoloji sınırları incelendiğinde, dünya teknoloji sınırına erişimin ülkeler arası gelir farkını %38 azalttığı görülmektedir. İkinci makalede, Kamu Fonlarının Marjinal Maliyeti (KFMM)'nin kayıtdışı ekonomi varlığı altında farklı vergiler için nasıl değiştiğini inceledim. Kayıtlı ve kayıtdışı sektörlerin olduğu bir dinamik genel denge modeli kurdum. Bu modelde devlet tüketim, sermaye geliri ve işgücü gelirine vergi uygulayarak devlet alımları için gerekli geliri toplayabilmektedir. Modeli simüle ederek KFMM'nin kayıtdışılık seviyesi ile olan ilişkisini inceledim. Son olarak, ülkeler arası vergi verisi kullanarak modeli kalibre ettim ve gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin KFMM'sini hesapladım.
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of two essays on macroeconomics. In the first one, the aim is to understand the role of the informal sector in determining countries' access to the world technology frontier as well as to their own technology frontiers. It is found that incorporating the informal economy alters the measurement of the formal TFP significantly. For 2006, the difference between TFP obtained from classical one sector model and the formal TFP obtained from the model with informality is 25%. Both formal and informal labor efficiencies are positively related to income levels of countries. When technology frontiers of each country are investigated, it is found that access to the world technology frontier results in 38% decrease in income differences among countries. In the second essay, I investigate the behavior of the marginal cost of public funds (MCF) using different taxes under the presence of informality. To this end, I build a dynamic general equilibrium model with formal and informal sectors and allow the government to use consumption, capital, and labor income taxes to raise the revenue needed to finance government purchases. Then, I use the simulations of the model to evaluate how the MCF is associated with informality level of countries. Finally, using country-level data on taxes, we calibrate and measure MCF for a panel of developed and developing countries.