Co ve Fe içerikli metal organik tek kristallerinin sentezlenmesi, kristal yapılarının analizi ve manyetik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis crystal stucture analysis and investigation of magnetic properties of Fe and Co based metal organic single crystals
- Tez No: 430036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERMİN KAHVECİ YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, 1,10 phenanthroline monohydrate ligandı (C12H8N2.H2O) ile; cobalt(II) tetrafluoroborate hexahydrate [Co(BF4)2.6H2O] ve Iron(II) tetrafluoroborate hexahydrate [Fe(BF4)2.6H2O] bileşikleri ayrı ayrı reaksiyona sokularak, yeni tek kristaller elde edildi. Elde edilen Co[C12H8N2]3[BF4]3.2H2O ve Fe[C12H8N2]3[BF4]3.2H2O tek kristallere ait kırınım şiddet verileri, tek kristal difraktometresi ile toplatıldı. Toplanan kırınım şiddet verileri girdi olarak kullanılarak SHELXS-97 ve SHELXS-97 gibi bilgisayar programları kullanılarak kristal yapıları çözülmüş ve en küçük kareler gibi metotlarla arıtılmıştır. Arıtılan kristal yapıya ait, birim hücre parametreleri, atomlar arası bağ uzunlukları ve bağ açıları, düzlemsel olup olmadığı gibi veriler değerlendirilmiştir. Ayrıca bu tek kristallerin manyetik alınganlık ölçümleri yapılarak manyetik özellikleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, new single crystals Co[C12H8N2]3[BF4]3.2H2O and Fe[C12H8N2]3[BF4]3.2H2O have been synthesized by chemical reactiens of ligand 1,10 phenanthroline monohydrate (C12H8N2.H2O) with cobalt (II) tetrafluoroborate hexahydrate [Co(BF4)2.6H2O] and Iron (II) tetrafluoroborate hexahydrate [Fe(BF4)2.6H2O] respectively. Crystal diffraction intensities of these structures have been collected by single crystal diffractometer. Crystal has been solved and refined by using the computer programmes SHELXS-97 and SHELXL-97 whereby the collected diffraction intesities data. The coordinates of atoms, cell parameters, bond lenghts, bond angles, thermal parameters and distances between the planes have been calculated. Finally, the magnetic properties of these crystals have been investigated.