Bazı modül tipleri arasındaki ilişkiler
Some relations between certain types of modules
- Tez No: 430171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AYTEKİN, DOÇ. DR. YILDIRAY KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tezin temel amacı, birimli değişmeli halkalar üzerindeki sığ, yerel, tümlenmiş, zayıf tümlenmiş, yeterli tümlenmiş, lifting, zayıf lifting ve güçlü lifting modüller de dahil olmak üzere bazı modül sınıfları üzerine inceleme yapmaktır. Özellikle belirli modül tipleri arasındaki bazı bağıntılarda, eğer basit bir modül ise, yarı basit, yerel, sığ ve güçlü Lifting modüller olmaktadır. Eğer basit olmayan bir yarı basit modül ise, sığ modül ve yerel modül değildir, ancak bu önermenin tersi doğrudur. Ayrıca alt modüller (tümleyen ve eş-kapalı ve direkt toplam) arasındaki bazı bağıntılar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to give a survey about some classes of modules including hollow, local, supplemented, weak supplemented, amply supplemented, lifting, weak lifting and strongly lifting modules over commutative rings with identity. In particular some relations between certain types of modules, if M is a simple module then M are semisimple, local, hollow and strongly lifting modules. If M semisimple module which is not simple, then M are not hollow module and local module but the converse is true. Also some relations between (supplement and coclosed and direct sum) submodules have been given.