Adiantum capillus-veneris L.' in farklı özütlerinin alzheimer, diabet ve deri hastalıklarıyla ilişkili enzimleri inhibe etme aktiviteleri ile antioksidan özellikleri
Antioxidant properties and inhibition of linked enzymes to alzheimer, diabetes mellitus and skin disorders activity of Adiantum capillus-veneris L.
- Tez No: 430172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SELİM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Adiantum capillus-veneris L. böbrek veya idrar sisteminde oluşan taşların giderilmesinde geleneksel olarak kullanıldığı bilinen eğreltilerden biridir. Bu çalışmada A. capillus-veneris'in farklı özütlerinin (metanol, etil asetat ve su) antioksidan kapasite fosfomolibdat testi (109-387 mgAAE/g), serbest radikal giderme aktivitesi (DPPH), demir indirgeme antioksidan potansiyeli (FRAP) ve bakır iyonu indirgeme gücü (CUPRAC) testleri kullanılarak değerlendirildi. Aynı zamanda farklı özütlerin toplam fenolik ve flavonoid içeriklerinin sırasıyla 354-441 mg GAE/g ve 23-123 mg QE/g arasında değiştiği belirlenmiştir. Enzim inhibsyon aktiviteleri asetilkolinesteraz (0.09±0.02-0.82 mgGALAEs/g), tirozinaz (22.95±2.55-24.99±2.16 mgKAE/g), α-amilaz (0.17±0.01-1.76±0.06 mmolACAE/g), α-glukozidaz (1.01±0.09-3.69±0.23 mmolACAE/g) kullanılarak belirlenmiştir. A. capillus-veneris'in özütleri butirilkolinesteraz inhibisyonu aktif değildir. Sonuçlar A. capillus-veneris'in farklı özütlerinin antioksidanlar ve enzim inhibitörlerinin doğal bir kaynağı olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Bu yüzden A. capillus-veneris'in gıda ve farmakoloji alanları için değerli olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Adiantum capillus-veneris L. is one of the best fern that is used like traditional source such as used it to broken stone kidney or Urolithiasis. This study evaluated antioxidant capacity of A. capillus-veneris different extracts (methanol, ethyl acetate and water) using phosphomolybdenum assay (109-387 mgAAE/g), free radical scavenging activity (DPPH), ferric reducing antioxidant potential (FRAP) (107-218 mg TE/g), and cupric ion reducing power activity test (CUPRAC). And also total phenolic and flavonoid contents of different extracts were determined changing between 354-441 mg GAE/g and 23-123 mg QE/g, respectively. The enzyme inhibition activities were determined by using acetylcholinesterase (0.09±0.02-0.82 mgGALAEs/g), tyrosinase (22.95±2.55-24.99±2.16 mgKAE/g), α-amylase (0.17±0.01-1.76±0.06 mmolACAE/g), α-glucosidase (1.01±0.09-3.69±0.23 mmolACAE/g). Butrylcholinesterase inhibition is not active for each extract of A. capillus-veneris. The results indicated that generally, the different extracts of A. Capillus-veneris L. can be used as a natural source of antioxidants and enzyme inhibitors. Thus it can be valuable for food and pharmaceutical areas.