Kütahya İli eğreltileri üzerinde morfolojik, korolojik ve ekolojik araştırmalar
The Morphological, chorological and ecological investigations on the ferns of Kütahya City in Turkey
- Tez No: 65622
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN NURİ BENLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
KÜTAHYA İLİ EĞRELTİLERİ ÜZERİNDE MORFOLOJİK, KOROLOJİK VE EKOLOJİK ARAŞTIRMALAR Adnan ÇAKMAK Biyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi Danışman: Yard. Doç. Dr. Osman Nuri BENLİOĞLU Şubat 1997 ÖZET Bu araştırma, 1996 yılında Kütahya il sınırları içinde kalan alanlardan toplanan eğrelti türleri üzerinde yapılan morfolojik, korolojik ve ekolojik incelemelere dayanmaktadır. Çalışma bölgesinde 14 türün yayılış gösterdiği tespit edilmiştir. Bu türler. Cheilanthes persica (Bory) Kuhn, Polypodium vıılgare L., Pteridium aquilinum (L.) Kuhn, Asplenium trichomanes L. subsp. trichomanes, Asplenium adiantıım-nigrıım L., Asplenium onoptehs L., Asplenium ruta-mııraria L. subsp. ruta-mııraria, Asplenium ceterach L. subsp. ceterach. Asplenium cuneifolium Viv., Athyrium filix-foemina (L.) Roth, Cystopteris fragilis (L.) Bernh, Dryopteris fi lix-mas (L.) Schoot. Dryopteris caııcasica (A.Br.) Fr.-Jenk ve Corl, Dryopteris pallida (Bory) Fomin subsp. pallida' 'dır '. Çalışmanın morfoloji bölümünde, araştırma alanında yayılışı olan 14 eğrelti türünün deskripsiyonu. herbaryum örnekleri ve sistematik literatüre dayanarak yapılmış ve türlerin araştırma alanındaki yayılışlarına göre hazırlanan areal haritaları ile fotoğraflar verilmiştir. Çalışmanın ekoloji bölümünde ise, araştırma alanından alınan toprak ve kaya örnekleri ile yerinde yapılan gözlemlere dayalı olarak bu türlerin ekolojik özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca bu bölüme ekolojik çalışmalarla ilgili çizelgeler de eklenmiştir. Çalışma sonucunda ayrıca Türkiye Florasında uygulanan kareler için 2? karede il içinde 3. toplam 4 yeni örnek tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE MORPHOLOGICAL, CHOROLOGICAL AND ECOLOGICAL INVESTIGATIONS ON THE FERNS OF KÜTAHYA CITY IN TURKEY Adnan ÇAKMAK Department of Biology Master Thesis Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Osman Nuri BENLİO?LU February 1997 SUMMARY This study is based on morphological, chorological and ecological investigations of ferns materials, collected from the province boundary of Kütahya in 1996. It has been determined that 14 species spread in the investigated region. These species are Cheilanthes persica (Bory) Kuhn, Polypodium vulgare L., Pteridium aqitilinum (L.) Kuhn. Aspleniam trichomanes L. subsp. trichomanes, Asplenium adiantum- nigrum L., Asplenium onopteris L., Asplenium ruta-muraria L. subsp. ruta- muraria, Asplenium ceterach L. subsp. ceterach, Asplenium cuneifolium Viv., Athyrium filix-foemina (L.) Roth, Cystopteris fragilis (L.) Bernh, Dryopteris filix- mas (L.) Schoot, Dryopteris caucasica (A.Br.) Fr.-Jenk ve Corl, Dryopteris pallida (Bory) Fomin subsp. pallida. The descriptions of these species on the collected herbarium metarials and the relevant taxonomic literature, have been given in the morphological part of the study. In the ecological part of the study, the ecological features of these species were determined which based on the soil and rock specimens, which are collected from investigated region and the observations have been done at their habitats. However, areal maps, prepared according to spreading of fern species in the investigated region with photographs and tables, related to ecological studies are enclosed to this study. As a result of this study, two new records within the squares used in the Flora of Turkey and three new records four city within squares were determined.