Adana ve Osmaniye'de yerfıstığında yeşilkurt, Helicoverpa armigera (Hubner) (Lepıdoptera: Noctuıdae)'nın yaygınlığı, bulaşıklığı ve popülasyon gelişimi
Distribution, infestation and population growth of cotton bollworm, Helicoverpa armigera (Hubner) (Lepidoptera: Noctuidae) in peanuts in Adana and Osmaniye
- Tez No: 599777
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL SERTKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, Adana ve Osmaniye'de 2017 ve 2018 yıllarında yerfıstığı ekim alanlarında zararlı Yeşilkurt [Helicoverpa armigera (Hübner) (Lep;Noctuidae)]'un yaygınlığı, bulaşıklığı, popülasyon gelişimini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Zararlının larva ve ergin dönem popülasyon takibi, iki farklı tarlada haftalık olarak doğrudan bitki üzerinde sayım yapılarak ve funnel tipi feromon tuzak kullanılarak yapılmıştır. Yerfıstığının yoğun olarak ekildiği yerlerde, zararlının yaygınlığı ve bulaşıklığını belirlemek için haftalık sörveyler yapılmıştır. Tarla büyüklüğüne göre beş farklı noktada sayımlar yapılarak, yaygınlık ve bulaşıklık durumu belirlenmiştir. Zararlının larva popülasyonu 2017 yılında Osmaniye'de 14 larva/bitki ile Ekonomik Zarar Eşiğinin üzerine çıkmış ve insektisit uygulamasından sonra düşmüştür. Bunun haricinde Adana ve Osmaniye'de zararlının popülasyonu Ekonomik Zarar Eşiğinin altında gerçekleşmiştir. Adana ve Osmaniye'de 2017 yılında ergin popülasyonu temmuz ve eylül aylarında iki tepe noktasına ulaşmış, 2018 yılında ise düşük seviyede seyretmiştir. Yerfıstığında H. armigera'nın bulaşma oranı 2017 ve 2018 yıllarında değişkenlik göstermiştir. Adana'da, 2017 yılında %40.26 olan bulaşma oranı, 2018 yılında %17.91 olarak gerçekleşmiştir. Osmaniye'de ise 2017 yılında %36.36 olan bulaşma oranı 2018 yılında ise %48.28 olarak gerçekleşmiştir. 2017 yılında tarla içi bulaşıklık Adana ve Osmaniye'de 0.2-1.0 larva/bitki iken, 2018 yılında ise 0.2-0.8 larva/bitki olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Adana and Osmaniye districts of Turkey in 2017 and 2018 to determine the distribution, infestation and population development of Cotton bollworm [Helicoverpa armigera (Hübner) (Lep; Noctuidae)] in peanut cultivation areas. The larval and adult populations of the pest were determined by countings of weekly in two different fields directly on the plants and using by funnel-type pheromone traps. Field controls in areas where peanuts planted intensively were conducted weekly to determine the distribution and infestation of the pest. The distribution and infestation status were determined at five different points according to the field size. In 2017, the larvae population of the pest rise above the Economic Damage Threshold with 14 larvae / plants in Osmaniye and decreased after insecticide application. Other than this year, the population of the pests in Adana and Osmaniye was below the Economic Loss Threshold. In 2017, the adult population in Adana and Osmaniye reached two peaks in July and September and remained low in 2018. The infestation rate of H. armigera in peanuts varied in 2017 and 2018. While the infestation rate in Adana was 40.26% in 2017, it was 17.91% in 2018. In Osmaniye, the infestation rate was 36.36% in 2017 and 48.28% in 2018. In 2017, while the infestation in the field was 0.2-1.0 larvae / plant in Adana and Osmaniye, it was 0.2-0.8 larvae / plant in 2018.