Excitonics of colloidal nanocrystals for next-generation optoelectronics
Yeni nesil optoelektronik teknolojileri için koloidal nanokristallerin eksitonik özelliklerinin anlaşılması
  1. Tez No: 430257
  2. Yazar: BURAK GÜZELTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ VOLKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Düşük sıcaklıkta sıvı ortamında üretilen yarı iletken nanokristaller son yirmi yılda gösterilen büyük gelişim sayesinde optoeletronik teknolojileri için büyük umutlar vaad etmektedir. Günümüzde bu malzemeler endüstri tarafından yoğun ilgi görmektedir. Buna rağmen, klasik tipteki nanokristaller sınırlı optik özellikleri nedeniyle çok verimli optoelektronik aygıtlar için uygun değildir. Tez kapsamında nanokristallerin optoelektronik aygıtlardaki performasını sınırlayan temel sıkıntıları çözmek için klasik nanokristallere kıyasla üstün özellikler sergileyen yeni nesil nanokristaller önerilmiş, tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Ayrıca bu nanokristallerin sahip olduğu üstün optik ve eksitonik özellikler sistematik araştırmalar ile açığa çıkartılmıştır. Bu nanokristallerin kendi içindeki ve biribiri arasındaki eksitonik etkileri detaylı bir şekilde çalışılmış ve istenilen fotonik özelliklerin elde edilmesi sağlanmıştır. Tez kapsamında atomik seviyede düz nanolevhaların kullanılmasıyla rekor seviyede yüksek optik kazanç katsayısı elde edilmiş, devasa seviyede doğrusal olmayan optik soğurma katsayıları tespit edilmiş, çok düşük eşik değerlerde ışıyan kuvantum noktacık lazerleri üretilmiş ve emsali görülmemiş seviyede çok verimli ışımasız enerji transferi yapan nanolevha filmleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Owing to the tremendous progress in the past decade, semiconductor nanocrystals that are grown by low-temperature solution-phase epitaxy have evolved into highly promising material systems for optoelectronics with ever increasing interest from the industry. However, fundamental challenges exist in conventional nanocrystals hampering their energy-efficient optoelectronic devices. In this thesis, we addressed important scientific problems and overcome various technological hurdles through optical physics discoveries and innovative nanomaterial processing. Specifically, we have proposed, designed and developed next generation of nanocrystals that exhibit superior optical and material properties than those of the conventional nanocrystals. Mastering intra- and inter-particle excitonic processes in these nanocrystals and their hybrids empowered us to control and tailor the desired photonic response. Our key achievements include demonstration of record high modal gain coefficients and giant nonlinear absorption cross-section in atomically-flat nanocrystals, ultralow-threshold all-solution processed quantum dot lasers and unprecedentedly strong exciton transport in self-assembled nanocrystals.