Designing novel denox catalysts with a wide thermal operational window
Geniş sıcaklık aralığında çalışabilen yeni nesil denox katalizörlerinin tasarımı
- Tez No: 430272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ÖZENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, geniş sıcaklık aralığında çalışabilen yeni nesil DeNOx katalizörlerini dizayn etmek ve bu katalizörlerin fonksiyonel ve karakteristik özelliklerini incelemektir. Bu amaç için, tek yada çoklu (NOx depolayıcı ) bazik oksitler çeşitli oranlarda Al2O3/ZrO2/TiO2 üçlü metal oksitin üzerine eklendi ve ıslak emdirme ve sol-gel yöntemleri kullanılarak farklı katalizör sistemleri elde edildi. XRD, N2 tutma, FTIR and TPD deneyleri ile bu katalizör sistemlerinin fonksiyonel ve karakteristik özellikleri incelendi ve referans katalizör olarak kullanılan Pt/20Ba/Al ile karşılaştırıldı. Bu deneylerin sonuçları ışığında, K2O and BaO oksitlerinin AZT malzemesi üzerine birlikte eklenmesi, tekli yüklemelere kıyasla katalizörün üzerinde daha iyi platin metali dağılımı sağlamaktadır. Pt/5.4K-8Ba/AZT malzemesi optimum NOx depolama kapasitesine sahiptir ayrıca bu malzemenin kükürt zehirlenmesine karşı yüksek dirence sahip olduğu gözlenmiştir. NOx/SOx gazlarının yüzeye tutunma geometrileri ve dayanıklılığı FTIR ve TPD deneyleri ile ölçüldü. Pt/20Ba/AZT ve Pt/10K/AZT katlizörleri yüksek NOx depolama kapasitesine sahiptir ama kükürt zehirlenmesinde verimli performansları yoktur. Sonuç olarak, BaO ve K2O malzemelerini birlikte ekleme metodu geniş aralıklarda çalışabilen yeni nesil katalizörlerini tasarlamada etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to design novel DeNOx catalyst to widen the operational temperature range of exhaust emission control systems. For this purpose, single and multi NOx-storage domains (e.g. K2O, BaO) were loaded on an Al2O3/ZrO2/TiO2 (AZT) ternary mixed oxide support with various compositions and different catalytic systems were synthesized by utilizing sol-gel and wetness impregnation methods. These materials were characterized by means of XRD, N2 sorption, in-situ FTIR and TPD measurements in comparison to the Pt/20Ba/Al benchmark catalyst. K2O and BaO co-loading on AZT sample reveals better platinum dispersion than that of the single storage domain materials. Particularly, Pt/5.4K-8Ba/AZT system revealed promising NOx storage capacity (NSC) and high sulfur removal performance. NOx/SOx adsorption geometries and stabilities of the generated adsorbates were analyzed using in-situ FTIR and TPD. Although the Pt/20Ba/AZT and Pt/10K/AZT catalysts revealed high NSC, they showed poor sulfur regeneration characteristics. In conclusion, it was demonstrated that K2O and BaO co-impregnated samples can be utilized to design new catalytic architectures to widen the operational temperature window of exhaust emission control catalysts.