Kayış kasnak mekanizmalarında kasnak modifikasyonunun verime etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of effects of pulley modification on the efficiency of a belt-pulley mechanism
  1. Tez No: 430285
  2. Yazar: VEYSEL FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN İMREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, kayış kasnak mekanizmasında, kasnak yüzeyinde yapılan bazı modifikasyonlarla, sürtünme katsayısı değerleri değiştirilerek, bu değişikliğin mekanizmanın verimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Kayış kasnak mekanizmalarında yapılan modifikasyonlarla kayma miktarını minimize ederek sistem veriminin artırılması hedeflenmiş olup bu çalışmada kullanılmak üzere özel olarak bir deney seti geliştirilmiştir. Bu deney seti üzerinde hidrolik frenleme mekanizması yerleştirilmiş olup sistem istenen torkta yükleyebilmektedir. Yine düz kayışlara sistem üzerinde değişik aralıkta ölçebilen gergi kuvvetleri uygulanabilmektedir. Ayrıca bu deney setinde hız sürücüsü yardımıyla 1500 d/dk kadar kademesiz olarak değişik hızlarda çalıştırılabilmektedir. Çalışmalar aynı tür ve özellikteki kayışalar ve üç farklı kasnak numunesi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu kasnaklardan birisi uygulamada kullanılan normal bir kasnak diğeri üzerine kauçuk kaplama yapılmış kasnak bir diğeri ise üzerine balata malzemesi kaplanmış kasnaklardır. Belirlenen deney numuneleri üzerine deney setinde farklı devir sayıları, gerdirme kuvvetleri ve torklar uygulanarak döndüren ve döndürülen kasnak devir sayıları, kayış ve kasnakların yüzeylerinin sıcaklık değişimleri ve sistemin çalışma tork değerleri kaydedilip sonuçlar yorumlanmıştır. Deneysel çalışmanın sonucunda kasnak yüzeyine yapılan değişiklikle kayma faktörünün azaltılabileceği ve bu sayede kayış ısınmalarının da önüne geçilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, investigation on effects of varying coefficients of friction on efficiency of belt-pulley mechanisms has been conducted where the variations are results of some modifications made on the pulley surfaces. A special experimental set was developed to be used in this work where, with the modifications made, the focus is on improving system efficiency and extending the lifespan of belt-pulley mechanisms through minimization of amount of belt sliding. The experimental set is fitted with a hydraulic braking system which helps with loading the system with any amount of torque needed. Beside this, tensional forces that can be measured at certain intervals can also be applied on flat. With the help of a drive, the experimental setup can be operated at various operating speeds continuously up to a speed of 1500 rpm. The tests were conducted on identical belt specimens bearing same features and three different pulleys. One of these pulleys is a normal pulley used in various applications, the second one is covered with rubber and the third pulley is coated with brake friction material. The tests were carried out on specified specimens by applying various running speeds, tension forces and torques and then recording the speeds of the driving and driven pulleys, temperature variations and system's operating torque values where finally explanation of the results was made. The results of this study showed that with the changes made on the pulley surface, it is possible to reduce the amount of sliding factor on the surface which will help getting rid of the overheating problems and ultimately leading to extended life of the belt mechanisms.