Göller bölgesinde yerel kavun genotiplerin toplanması ve morfolojik karakterizasyonu
The collection and morphological characterization of the local melon genotypes in lake zone
- Tez No: 430286
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TÜRKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada Göller bölgesinden topladığımız 94 yerel kavun genotipi S3 kademesine kadar kendilenmiş ve modifiye edilmiş 47 IPGRI deskriptörleri üzerinden değerlendirilmiştir. Morfolojik ölçüm ve gözlemler sonucunda yerel materyaller arasında çeşitliliğin olduğu gözlenmiştir. Aynı ilçelerden topladığımız materyallerin büyük çoğunluğunun birbirleriyle bağlantının olmadığı, oluşturduğu kümeler ile görülmüştür. Yerel genotiplerde kalitatif özelliklerden ilk çiçeklenme, dişi çiçekte erkencilik, dişi-erkek çiçek yoğunluğu ve çiçek yapısı sırasıyla orta, orta çiçeklenme, çoğunlukla erkek çiçek ve andromonoik çiçek yapısına sahip olduğu görülmüştür. Meyve şekillerinin çoğunlukla yuvarlak ve eliptik, meyve zemin rengi açık sarı, kabuk desenlerinin noktalı, çiçek izi şekli düz ve yuvarlak, meyve ağırlığı ise orta-büyük, meyve etinin orta kalınlıkta, meyve et renginin soluk yeşil, meyve et yapısının yumuşak oldukları görülmüştür. Tohum şeklinin eliptik ve 100 tohum ağırlığının da yüksek olduğu tespit edilmiştir. Tüm kantitatif ve kalitatif özellik bakımından temel bileşenler analizi (PCA) sonucunda çalışılan bitkisel materyaller arasında toplamda % 73.6 oranında bir varyasyonun olduğunu, kantitatif karakterler yönünden % 73.16 ve kalitatif karakterler yönünden de % 65.77 oranında varyasyon belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda elde edilen yerel materyallerin ileride ıslah çalışmaları için yarı yol materyalleri olarak kullanılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, collected 94 local melon inbred genotype from Lake Zone, were selfied to S3 level and were evaluated by 47 modified IPGRI descriptors. As a result of morphological measurements and observations, variation was observed among local materials. The majority of collected materials from the same district has not any connection between each other by seeming created clusters. Qualitative characteristics of local genotypes, first blooming time, female flowers in earliness, female-male flower density medium blooming time with male flowers and flower structure andromonoecious were evaluated. Fruit shapes were mostly circular and elliptical, fruit ground color was light yellow, dotted the shell pattern, floral shapes of the trace were flat and round and fruit weight was medium-large, fruit flesh was in medium thick, pale fruit flesh color was green and the fruit flesh structure was soft. Elliptical shape of the seed and 100 seed weight were determined higher. All quantitative and qualitative features in terms of principal component analysis (PCA) of the working is a ratio of 73.6% variation in total in plant materials, quantitative characters and 73.16% in terms of qualitative character and direction are determined variation rate of 65.77%. Local materials which were obtained from result of this study, can be used as half way materials for the breeding studies in the future.