Aşılı asma fidanlarının vegetatif gelişmesi ve kalitesine mikronize zeolit uygulamalarının etkileri
Effects of micronized zeolite applications on grafted grape sapling vegetative growth and plant quality
- Tez No: 430334
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tüplü asma fidanı üretimi ülkemiz bağcılığında gereksinim duyulan fidan talebinin karşılanmasında önemli konulardan birisini oluşturmakta, fidan randıman ve kalitesinin artırılması farklı araştırıcılar tarafından incelenmektedir. Bu çalışma, farklı asma anaç fidanlarına klinoptilolitik mikronize zeolit (KMZ) uygulamalarının, Fransız Entav sertifikalı Baz materyal statüsündeki asma anacı fidanlarının vegetatif gelişmelerine etkilerini belirlemek amacıyla Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nde 2015 yılı vejetasyon döneminde yürütülmüştür. KMZ uygulamaları asma anaçlarının vegetatif gelişmesini olumlu yönde etkilemiştir. 110 R klon 151 ve 1103 P klon 168, 41 B klon 195, anaçlarında 10 gün aralıklarla yapılan uygulamalarda en yüksek sürgün gelişme değerleri elde edilmiştir. 140 Ru klon 265 anacında boğum arası çapı ve sürgün gelişme düzeyi 5 günde bir yapılan uygulamalarda, sürgün uzunluğu ve boğum sayısında ise 10 günde yapılan uygulamalarda daha yüksek değerler kaydedilmiştir. KMZ uygulanan anaç fidanları klorofil konsantrasyonu bakımından farklı tepkiler göstermişlerdir. Kök gelişmesi tüm anaçlarda 10 gün aralıklarla yapılan KMZ uygulamalarında daha yüksek değerler vermiştir.
Özet (Çeviri)
Potted grapevine sapling propagation one of the major issues that are necessary to meet the demand of national viticultural industry, and improving the yield and quality are examined by different researchers. This study was carried out in order to determine the effects of clinoptilolitic micronized zeolite (CMZ) applications on different rootstocks basic materials certificated by Entav France seedlings vegetative development at Selcuk University Faculty of Agriculture Department of Horticulture in 2015 vegetation period. CMZ applications have affected the vegetative growth of the grapevine saplings in a positive way. 110 R clone 151, 1103 P clone 168 and 41 B clone 195 rootstocks was obtained the highest shoot development values in 10-day intervals applications. 140 R clone 265 rootstock in shoot internode diameters and shoot development levels within 5-day intervals applications, and the shoot length and the number of nodes within the 10-day intervals applications days were recorded higher values. CMZ applied rootstock seedlings showed different responses in terms of concentrations of chlorophyll. Root growths were higher values in 10-day intervals CMZ applications in all rootstocks.