Alphonse lavallee üzüm çeşidinde farklı seviyede şarj (ürün yükü) ve hümik madde uygulamalarının verim ve verim unsurları üzerine etkileri
The effect of different level crop load and humic substance applications on yield and yield components of alphonse lavallee grape cultivar
- Tez No: 430339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma, 2015 yılında Ankara ili, Pursaklar ilçesi, Gümüşoluk köyü'nde 1103 Paulsen asma anacı üzerine aşılı 13 yaşındaki Alphonse Lavallee (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinde yürütülmüştür. Araştırmada, Kontrol (K), 18 Göz, 23 Göz, 28 Göz, 18 Göz+TKİ-Humas (TKİ-HM), 23 Göz+TKİ-HM, 28 Göz+TKİ-HM uygulamalarının Alphonse Lavallee üzüm çeşidinde verim ve verim unsurları üzerine etkileri incelenmiştir. Sonuçta, en yüksek salkım ağırlığı (302.31 g) 18 Göz/Asma ile; en yüksek tane ağırlığı (6.31 g) 23 Göz+TKİ-HM ve (6.79 g) 28 Göz+TKİ-HM ile; en yüksek olgunluk indisi (36.95 0Brix/TA) 18 Göz/Asma+TKİ-HM ile; en yoğun L* renk değeri (33.99) 18 Göz+TKİ-HM ile; en yoğun a* renk değeri (1.53) 23 Göz+TKİ-HM ile elde edilmiştir. Uygulamaların üzüm verimi, şıra randımanı ve b* renk yoğunluk değerleri üzerlerine etkisi önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out Alphonse Lavallee (Vitis vinifera L.) grape cultivar grafted onto rootstocks of 1103 Paulsen in Gümüşoluk village, Pursaklar district in Ankara province in 2015. The study was investigated effects of Control (C), 18 bud/vine, 23 bud/vine, 28 bud/vine, 18 bud/vine+TKI-Humas, 23 bud/vine+TKI-Humas, 28 bud/vine+TKI-Humas applications on yield and yield components of Alphonse Lavallee grape cultivar. The results were obtained as the highest cluster weight (302.31 g) with 18 bud/vine; the highest berry weight (6.31 g) with 23 bud/vine+TKI-Humas and (6.79 g) with 28 bud/vine+TKI-Humas; the highest maturity index (36.95) with 18 bud/vine+TKI-Humas; the highest L* color intensity (33.99) with 18 bud/vine+TKI-Humas; the highest a* color intensity (1.53) with 23 bud/vine+TKI-Humas. The effects of applications on grape fresh yield, grape juice yield and b* color intensity values were not found statistically significant.