Alphonse lavallée üzüm çeşidinde farklı seviyede salkım ucu kesme ve yapraktan borik asit uygulamalarının verim ve verim unsurları üzerine etkileri
The effects of different level cluster tip reduction and foliar boric acid applications on yield and yield components of alphonse lavallée grape cultivar
- Tez No: 453449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağ Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Özet: Bu çalışma, 2016 yılı vejetasyon periyodunda Konya ili, Akören ilçesi'nde 110 R asma anacı üzerine aşılı 7 yaşındaki Alphonse Lavallée (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Kontrol (K), 1/3 Salkım Ucu Kesme (1/3 SUK), 1/6 Salkım Ucu Kesme (1/6 SUK), 1/9 Salkım Ucu Kesme (1/9 SUK), 1/3 SUK+Borik Asit (BA), 1/6 SUK+BA, 1/9 SUK+BA uygulamalarının Alphonse Lavallée üzüm çeşidinde verim ve verim unsurları üzerine etkileri incelenmiştir. En yüksek tane ağırlığı (5.23 g) 1/9 SUK+BA ve (5.32 g) 1/9 SUK uygulamaları ile; en uzun salkım (19.60 cm) K ile; en geniş salkım (10.12 cm) 1/6 SUK+BA ve (10.42 cm) 1/9 SUK+BA uygulamaları ile; en uzun tane 21.46 mm (1/9 SUK) uygulaması ile; en yüksek pH (4.95) 1/9 SUK+BA uygulaması ile; en yüksek SÇKM (%17.53) 1/9 SUK+BA uygulaması ile; en yüksek titrasyon asitliği (0.68 g/l tartarik asit) 1/3 SUK+BA ve (0.70 g/l tartarik asit) K uygulamaları ile; en yüksek olgunluk indisi (45.14) 1/9 SUK uygulaması ile; en yüksek şıra randımanı (673.33 ml/kg) 1/6 SUK+BA, (686.67 ml/kg) 1/9 SUK+BA, (693.33 ml/kg) 1/3 SUK+BA, (703.33 ml/kg) 1/6 SUK ve (703.33 ml/kg) 1/9 SUK uygulamaları ile; en yoğun L* renk değeri (27.45) K uygulaması ile; en yoğun a* renk değeri (1.37) 1/9 SUK uygulaması ile; en yoğun b* renk değeri (-0.74) 1/9 SUK+BA uygulaması ile elde edilmiştir. Uygulamaların üzüm verimi, salkım ağırlığı, tane genişliği ve tane uzunluğu/tane genişliği değerleri üzerine etkisi istatistiki olarak önemli bulunmamıştır. Alphonse Lavallée üzüm çeşidinde, tane ağırlığı değerini artırmak için 1/9 SUK ve 1/9 SUK+BA uygulamaları, olgunluk indisi değerini artırmak için 1/9 SUK uygulaması tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted Alphonse Lavallée grape variety (Vitis vinifera L.) and its vine which was aged 7 was grown on 110 R rootstock in a vegetation period of 2016 in Akören district in Konya province. In this research, it was investigated whether the applications of Control (C), 1/3 Cluster Tip Reduction (1/3 CTR), 1/6 Cluster Tip Reduction (1/6 CTR), 1/9 Cluster Tip Reduction (1/9 CTR), 1/3 CTR+Boric Acid (BA), 1/6 CTR+BA, 1/9 CTR+BA on yield and yield components of Alphonse Lavallée grape variety. The results were obtained as the highest berry weight (5.23 g) with 1/9 CTR+BA and (5.32 g) with 1/9 CTR applications; the longest cluster (19.60 cm) with C application; the largest cluster (10.12 cm) with 1/6 CTR+BA and (10.42 cm) with 1/9 CTR+BA applications; the longest berry (21.46 mm) with 1/9 CTR; the highest pH (4.95) with 1/9 CTR+BA application; the highest TSS (17.53%) with 1/9 CTR+BA application; the highest titratable acidity (0.68 g/l tartaric acid) with 1/3 CTR+BA and (0.70 g/l tartaric acid) with C applications; as the highest maturity index (45.14) with 1/9 CTR application; as the highest must yield (673.33 ml/kg) with 1/6 CTR+BA, (686.67 ml/kg) with 1/9 CTR+BA, (693.33 ml/kg) with 1/3 CTR+BA, (703.33 ml/kg) with 1/6 CTR and (703.33 ml/kg) with 1/9 CTR applications; as the highest intensity of L* color (27.45) with C; as the highest intensity of a* color (1.37) with 1/9 CTR; as the highest intensity of b* color (-0.74) with 1/9 CTR+BA application. No significant effects were found statistically on fresh grape yield, cluster weight, berry width, berry length/berry width values. To increase berry weight with 1/9 CTR and 1/9 CTR+BA, maturity index with 1/9 CTR applications can be recommended in Alphonse Lavallée grape variety.