Paternalistic leadership in Turkey: Its relationship with organizational identification, work-group identification, supervisor identification and organizational citizenship behaviors
Türkiye'de babacan liderlik: Babacan liderliğin örgütsel özdeşim, çalışma grubu ile özdeşim, yönetici ile özdeşim ve örgütsel yurttaşlık davranışlarıyla ilişkisi
  1. Tez No: 430407
  2. Yazar: MERVE ALABAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAVID MICHAEL LEWIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, babacan liderlik yönetici ve çalışan bakış açılarıyla incelenmekte, babacan liderliğin çalışanların örgütle, çalışma grubuyla ve yöneticileriyle özdeşimiyle ilişkisi ve babacan liderliğin çalışanların örgütsel yurttaşlık davranışı (ÖYD) ve yöneticiye yönelik örgütsel yurttaşlık davranışıyla (ÖYD-Y) ilişkisi araştırılmaktadır. Çalışmaya 132 çalışan ve bu çalışanların 81 birincil yöneticisi katılmıştır. Yöneticiler kendilerinin babacan liderlik stilini, çalışanlarının ÖYD ve ÖYD-Y' lerini değerlendirdiler. Çalışanlar, yöneticilerinin babacan liderlik stilini ve kendilerinin örgütsel özdeşimlerini, çalışma grubuyla özdeşimlerini, yöneticiyle özdeşimlerini, ÖYD ve ÖYD-Y'lerini değerlendirdiler. Sonuçlar yöneticilerin ve çalışanların babacan liderlik değerlendirmelerinin marjinal derecede anlamlı olduğunu göstermiştir. Yönetici tarafından algılanan babacan liderlik çalışanların hem kendileri hem de yöneticileri tarafından değerlendirilen ÖYD ve ÖYD-Y ile ilişkili bulunmuştur. Çalışan tarafından algılanan babacan liderlik çalışanların örgütle ve yöneticiyle özdeşleşmesiyle ve çalışan tarafından değerlendirilen ÖYD-Y ile ilişkili çıkmıştır. Yöneticilerin ve çalışanların, çalışanların ÖYD ve ÖYD-Y ile ilgili değerlendirmeleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bulgular ilgili alan yazın temelinde tartışılmış ve uygulamaya yönelik öneriler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
The present study investigates paternalistic leadership from the dyadic leader-subordinate perspective and explores whether paternalistic leadership is associated with subordinates' identification with the organization, work-group and supervisor, as well as subordinates' organizational citizenship behavior (OCB), and organizational citizenship behavior directed toward supervisor (OCB-S). The data was obtained from 81 supervisors and 132 employees. Supervisors evaluated their own paternalistic leadership style and also employees' OCB and OCB-S. Employees evaluated their supervisors' paternalistic leadership style, their own organizational identification, work-group identification, supervisor identification, OCB and OCB-S. The findings showed that paternalistic leadership ratings of supervisors and employees was borderline significant. Supervisor-perceived paternalistic leadership was related to both employees and supervisor ratings of OCB and OCB-S. Employee-perceived paternalistic leadership was related to employees' identification with the organization and supervisor, and employee-rated OCB-S. There was a congruence between supervisor and employee ratings on employees' OCB and OCB-S. Practical implications, limitations and possible future research of these findings were mentioned.