Ankara'daki müzelerde yaratıcı drama etkinlikleri ve Ankara Resim ve Heykel Müzesinde yaratıcı drama önerisi
Creative drama activities at the museum's of Ankara and drama proposal at state Museum of Painting and Sculpture
  1. Tez No: 430439
  2. Yazar: ÜMMÜ HALE HAMURCULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OKVURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Education and Training, Museology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüz Türkiye'sinde, çağdaş müze çalışmalarının ayrılmaz bir parçası olan müze eğitim programları konusunda pek çok ilerleme kaydedilmiştir. Müze eğitim programları uygulayan, gerek T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı, gerekse özel müzelerin sayısı günden güne artmaktadır.“Ankara'daki Müzelerde Yaratıcı Drama Etkinlikleri ve Ankara Resim ve Heykel Müzesinde Yaratıcı Drama Önerisi”isimli bu çalışma ile Ankara'daki müze eğitimi programı yürütmekte olan müzelerdeki yaratıcı drama çalışmaları araştırılmış ve bu çalışmalar değerlendirilmiştir. Uygulanmakta olan program ve buna bağlı etkinliklerin ortak ya da ayrışan özellikleri, amaçları, hedefleri ve uygulama sırasında karşılaşılan sorunlar ve çalışılan grupların özellikleri değerlendirilmiştir. Bu çalışma ile, müze eğitim programlarına sahip olan farklı müzelerde yürütülen drama çalışmaları, karşılaşılan sorunlar, ortak paydalar ve farklılıklar bir başlık altında toplanmak istenmiştir. Son bölümde ise bu araştırma kapsamında bulunmayan bir müze türü olarak, Ankara Resim ve Heykel Müzesinde yaratıcı drama etkinlik önerisine yer verilmiştir. Böylelikle henüz müze eğitimi programına sahip olmayan müzelere ve/veya böyle bir etkinlik gerçekleştirmek isteyen eğitmenlere örnek bir çalışma olması hedeflenmiştir. Bu hedefler doğrultusunda çalışma kapsamına giren müzeler saptanmış ve her birinin yetkilileri/çalışanları ile tek tek görüşme sağlanmıştır. Sonuç kısmında araştırma kapsamındaki müzelerin yürüttüğü çalışmaların ana hatları belirtilmiş, karşılaşılan problemlere yer verilmiş ve bunlar için çözüm önerileri sunulmuştur. Ayrıca çağdaş müzecilik çalışmalarında önemi yadsınamaz olan müze eğitim programlarının ve bunların içinde yaratıcı drama çalışmalarının gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
There has been many progress in many museum education programs, that are an integral part of contemporary museum work in today's Turkey. Museums implementing training programs at the museums either under the Ministry of Culture and Tourism, or the private museums has been increasing day by day. Creative drama studies are determined and analyzed at the museums of Ankara that are carrying out a museum education programs with this study named“Creative Drama Activities at the Museum's of Ankara and Drama Proposal at State Museum of Painting and Sculpture”. The current programs and common or distinct characteristics of related activities, objectives, characteristics and problems encountered during the working group objectives and implementation were evaluated. With this study, it is aimed to conduct drama workshops in different museums with the Museum educational programs, common problems, common ground and differences under one title. In the last section of this study, a creative drama activity is suggested for the Painting and Sculpture Museum in Ankara which is not covered by this research. Thus, this study intends to be example study for the museums that do not have museum education program yet and/or to the museums who want to perform such an event. The museums in the scope of this work have been determined and officials / employees of each are reached with individual interviews. The conclusion part states the main lines of work carried out at museums within the context of the research, mentions the problems encountered and presents solutions for them. In addition, the necessity of creative drama in the museum education programs and their undeniable importance in the contemporary museum work is highlighted.