Ankara'da bulunan müzelerin müze eğitim etkinlikleri bağlamında incelenmesi
An examination of the educational activities of museums in Ankara
- Tez No: 984453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BOLU SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Eğitim ve Öğretim, Museology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde müzeler, yalnızca sergileme mekânları değil; her yaş grubuna yönelik eğitim etkinlikleriyle öne çıkan dinamik öğrenme alanları hâline gelmiştir. Bu araştırma kapsamında, Ankara'daki müzelerin eğitim etkinlikleri kapsamlı biçimde incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseninde yürütülen araştırmanın çalışma grubunu, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 75'i özel, 7'si devlet statüsünde toplam 82 müze arasından eğitim etkinliği yürüten 12 müzenin (Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, Müze Kumbaram, Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Rahmi M. Koç Müzesi, Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, Yaşayan Köy Müzesi, Beypazarı Yaşayan Müze, Cin Ali ve Altındağ Açık Hava Müzeleri) eğitimcileri oluşturmuştur. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve içerik analiziyle çözümlenmiştir. Bulgular, müze eğitim etkinliklerinin çoğunlukla okul öncesi, ilkokul ve ortaokul düzeyine odaklandığını; koleksiyon temelli uygulamalar, drama ve seramik atölyeleriyle zenginleştirildiğini göstermektedir. Dezavantajlı gruplara yönelik çalışmaların daha çok görme engelli ziyaretçilere yoğunlaştığı, işitme engellilere yönelik uygulamaların ise sınırlı kaldığı belirlenmiştir. Ayrıca, müze eğitimcilerinin akademik geçmişlerinin etkinliklerin niteliğine doğrudan yansıdığı görülmüştür. Sonuç olarak, Ankara'daki müzelerde yürütülen eğitim etkinliklerinin sistemli biçimde incelenmesi, alandaki mevcut duruma dair bütüncül bir tablo sunmakta ve gelecekte yapılacak araştırmalara yön vermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, museums have evolved from being mere exhibition spaces into dynamic learning environments that stand out with educational activities designed for all age groups. Within the scope of this research, the educational activities of museums in Ankara were examined in detail. The study was conducted using a qualitative research approach, specifically a case study design. The study group consisted of educators from 12 museums that organize educational activities, selected among 82 museums in Ankara, 75 privately operated and 7 state museums affiliated with the Ministry of Culture and Tourism. These museums include the Gökyay Foundation Chess Museum, Müze Kumbaram, Ankara University Toy Museum, Erimtan Archaeology and Art Museum, İşbank Economic Independence Museum, Museum of Anatolian Civilizations, Rahmi M. Koç Museum Ankara, Museum of Intangible Cultural Heritage, Living Village Museum, Beypazarı Living Museum, Cin Ali Museum, and Altındağ Open-Air Museum. Data were collected through a semi-structured interview form and analyzed using content analysis. The findings revealed that museum education activities mainly focus on preschool, primary, and secondary school levels, and are enriched with collection-based practices, drama, and ceramics workshops. It was also observed that initiatives targeting disadvantaged groups primarily concentrate on visitors with visual impairments, while practices for individuals with hearing impairments remain limited. Furthermore, the academic background of museum educators was found to have a direct impact on the quality of the activities. In conclusion, the systematic examination of educational activities carried out in museums in Ankara provides a comprehensive picture of the current situation in the field and offers valuable guidance for future research.