The Universality of human adventure in dream plays of Thornton Wilder: Our Town and The Skin of Our Teeth
Thornton Wilder'in rüya oyunlarından Our Town ve The Skin of Our Teeth'deki insanlık macerasının evrenselliği
- Tez No: 71746
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNA İNCESULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
58 TÜRKÇE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük ): (TUBİT TURDÖK'un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.) TÜRKÇE ABSTRAKT Bu çalışma, Thornton Wilder'ın rüya oyunlarından olan Our Town ve The Skin of Our Teeth eserlerindeki insanlık macerasının evrenselliği ile ilgilidir. Ortaya koyduğumuz tez, rüya oyun tekniğini kullanarak insanlık macerasının evrenselliğinin temsilcisi olan Wilder'ın iki oyunu üzerine odaklanmaktadır. ilk bölüm, Wilder 'ın Amerikan dramasındaki kariyerini, bizim tez konumuz olan oyunlarının ve kendi hayatının yansıması olarak düşünülen oyunlarının kısa bir sunuşunu kapsar. İkinci bölüm, rüya oyun tekniğinde merkezlenmektedir. Bu tekniğin kurucusu olan Strindberg'in oyunlarından bazı örnekler, üzerinde çalıştığımız konunun daha iyi anlaşılması açısından verilmiştir. Üçüncü bölüm, her iki oyunda işlenen temanın analizi ile ilgilidir. Our Town 'nun Yeni İngiltere'deki küçük bir kasabada geçtiği görünür ve sıradanlık kasabadaki günlük olaylar ile birlikte sunulur. The Skin of Our Teeth insaniliği, New Jersey'de fantazi maceralarla yaşayan bir aile olarak sunar. Wilder, her iki oyunda da evrenselliği vurgulamak için kullandığı rüya oyun tekniği Amerikan tiyatrosuna yeni bir anlayış getirmiştir.
Özet (Çeviri)
59 İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük): ABSTRACT This study is about the universality of human adventure in Thornton Wilder's dream plays which are Our Town and The Skin of Our Teeth. The focus is on both of Wilder's plays which are representatives of universality of human adventure by using dream play technique. The first chapter covers Wilder's career in American drama with short introduction of his plays which are considered to be reflection of his life and our thesis subject plays. Chapter two concentrates on the dream play technique. The innovator of this technique, Strindberg, is presented with some examples from his plays in order to supply a better understanding of the subject we work on. Chapter three deals with the analysis of the thesis subject in both plays. Our Town seems to contain. in a New England small town and ordinariness is presented by everyday occurences in the town. The Skin of Our Teeth covers humanity in fanciful adventures of a family who lives in New Jersey. Wilder, in both of the plays, brought new touches to American theatre by using dream play technique in order to emphasize the universal.