Electoral rules and strategic voting in Turkey
Türkiye'de seçim sistemleri ve stratejik oy
- Tez No: 430550
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DENİZ SELMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Çalışmanın ilk bölümünde farklı seçim sistemleri ve stratejik oy durumlarında 2011 ve 2015 seçimleri simüle edilmiştir. İlk olarak halihazırdaki seçim bölgelerinden 550 tane seçim bölgesi oluşturulmuş; ve gerçek seçim sonuçları kullanılarak dar bölge seçim sistemine geçildiğinde seçim sonuçlarının nasıl değişeceği simüle edilmiştir. Sonuçlara göre, dar bölge seçim sistemine geçildiğinde AKP'nin koltuk sayısı 2011'de 327'den 414'e; 2015'te (haziran) ise 258'den 349'a yükselmektedir. Dar bölgeden en çok zarar gören parti olan MHP'nin koltuk sayısı ise 2011'de 53'ten üçe; 2015'te ise 80'den altıya düşmektedir. Ayrıca bazı“stratejik”seçmenlerin kendi seçim bölgelerinde yalnızca o bölgede şansı olan partiye oy vereceğini varsayarak, anket verisinden de faydalanarak, ikinci bir simülasyon daha yapılmıştır. Buna gore stratejik oyun koltuk dağılımına etkisi oldukça sınırlıdır. Sonuçlara gore MHP oransal olarak stratejik oydan en fazla faydalanan partidir. İkinci kısımda ise HDP'ye 2015 Haziran seçimlerinde giden stratejik oyun büyüklüğü ölçülmüştür. Artabe and Gardeazabal (2014)'ın dolaylı stratejik oy hesaplama yöntemi kullanılmış ve HDP'ye verilen oylarn %8.6'sının stratejik olduğu tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter, we construct and analyze counterfactual election results under diff erent electoral rules and levels of strategic voting. We first divide each of the existing 85 districts in order to defi ne 550 hypothetical voting districts, and then use precinct level data from the actual elections in order to calculate counterfactual results under a First-Past-the-Post (FPTP) rule. Under a simply tally of the actual votes according to our newly de fined districts, the number of AKP (Justice and Development Party) seats increases to 414 from the actual 327 in 2011 and to 349 from the actual 258 in 2015 (June), while the number of seats of the biggest loser, the Nationalist Action Party (MHP), decreases from the actual 53 to just three in 2011 and from the actual 80 to only six in 2015. Next, we simulate results assuming that some“strategic”voters vote only for parties which are competitive in their voting districts by using survey data. We show that strategic voting has only a minor impact on the results. In both elections, MHP is the biggest bene ficiary of strategic voting proportionately. In the second chapter, we use survey data in order to find out the magnitude of strategic voting that HDP bene ts in the 2015 June elections. We apply Artabe and Gardeazabal (2014)'s indirect method of strategic voting. We estimate that 8.6% of HDP votes came from strategic considerations in the 2015 June elections.